DCIM100MEDIADJI_0628.JPG
До Дня аматорів народного мистецтва: де побачити унікальні витвори у Маріуполі

Впродовж 2021 року Маріуполь підтверджував звання Великої культурної столиці України. Це дозволило не тільки місцевим жителям, але й гостям з інших областей по-новому побачити наше місто, відкрити для себе його різноманітний культурний колорит та переконатися у нерозривному зв’язку з українським контекстом в масштабах усієї країни.

З нагоди святкування Всеукраїнського дня працівників культури і аматорів народного мистецтва розповідаємо про місця та людей, які творять сучасний контекст українського Маріуполя та ретельно оберігають наші історичні надбання. А також – невеличкі підказки, де саме це все можна побачити (і навіть придбати!) 

Оксана Свіженко, майстриня з вишивки

Оксана народилась і живе в Маріуполі, займається вишивкою вже понад 17 років. Вчилася цьому мистецтву сама, а розпочалося все з купівлі журналу з вишивкою – десятирічна Оксана побачила його на вітрині та дуже захотіла спробувати свої сили.

Багато років вишивала хрестиком і бісером, але постійно удосконалює свої вміння і наразі працює в техніках хардангер, золоте шиття, лицьове шиття, вишивка білим по білому, мережки, petit point, низинка, верхоплут та багатьох інших. У колекції Оксани є вишиті репродукції полотен видатних художників, ікони, портрети, вишиті книги, рушники, одяг. На сьогодні Оксана вже має більше 100 вишитих робіт.

Роботи Оксани знаходяться в приватних колекціях в багатьох містах Україні та за кордоном, одна зберігається в Маріупольському краєзнавчому музеї. А найбільшу колекцію її робіт можна побачити (а деякі і придбати) у Музеї комбінату Ілліча.

https://instagram.com/sana_maisternya

Оксана своїми роботами намагається привернути увагу до історичної спадщини Східної України. Попри стереотип, що Донбас — регіон шахтарів та металургів, де не було культурного розвитку, схід має надзвичайні культурні надбання, у тому числі й унікальну вишиванку. Хати у Східній Україні прикрашали вишитими рушниками,  на свята, як прийнято, сім’ї одягали вишиті власноруч сорочки, а традицію вишивати — передавали з покоління в покоління.

 

Наразі Оксана працює у маленькій майстерні під власним брендом “Sana”. «Я хочу щоб народна українська вишивка повернулась на Схід України як наша національна реліквія», – додає Оксана і продовжує щодня працювати над втіленням цієї ідеї в життя.

Більше деталей та зв’язок – на інстаграм-сторінці майстрині.

 

Юлія Нестеренко (Shalena babca), майстриня з вишивки

Ще одна абсолютно неймовірна маріупольська дівчина Юлія творить під творчим псевдонімом Shalena babca. Вона активно веде інстаграм сторінку, де викладає не тільки свої роботи, але і кумедні замальовки з буденного життя своєї родини та улюбленого собаки Куби.

https://www.instagram.com/shalena_babca/

Її роботи витончені, сучасні та неймовірно красиві. Часом не віриться, що це вишивка нитками, а не акрилові малюнки на тканевих полотнах. Юлія створює броши та сумки-шопери з маріупольською символікою, тож завдяки її витворам можна мати і завжди носити з собою частинку нашого затишного приморського міста.

Роботи Юлії можна подивитися та придбати через її сторінку в інстаграмі та у сувенірній лавці КТЦ “Вежа”.

 

Центр української культури та експозиція етнічного вбрання 

Силами волонтерів та небайдужих активних містян у Маріуполі було створено унікальний простір, спрямований на збереження та розвиток української культури на сході країни.  У притворі майбутнього Кафедрального Собору ПЦУ Храма Св. Петра Могили відкрита для відвідування експозиція українського етнічного жіночого вбрання та предметів козацького побуту «Нація».

https://www.facebook.com/cerkvamaria/

 

Наразі експозиція включає п’ять строїв – це  вбрання, яке носили 100 років тому на Полтавщині та Чернігівщині,  елементи весільного одягу. Наповнюється шафа предметів українського та козацького побуту – автентичний посуд, репліки зброї, люльки, модель козацької “Чайки” тощо.Щоб привернути увагу до проєкту та залучити кошти, створили оригінальну «Приазовську вишиванку». Чоловічі та жіночі сорочки оздоблені орнаментом розпису маріупольського храму, що увійшов до «Книги Рекордів України». Всі кошти від продажу приазовських сувенірів йдуть на розвиток  проєктів центру української культури.

У планах автора проекту волонтера Кирила Долімбаєва – розширяти експозицію та зібрати строї з кожного регіону України,  організовувати на регулярній основі культурні заходи і всіляко сприяти підвищенню національної свідомості у містян та гостей Маріуполя. Вже відкрито повноцінну громадську Бібліотеку української літератури ім. Василя Стуса  з українськими виданнями, проводяться заняття у Школі Бандури та українського живопису імені Василя Сліпака.

Більше деталей можна знайти за посиланням.

Адреса Храму: пр. Нахімова, 3

Тел. 067 624 87 56

 

Музей народного побуту

Для багатьох містян Музей народного побуту, який функціонує вже більше 30 років, став справжнім відкриттям під час цьогорічного фестивалю Ніч Музеїв.

Музей працює з 1989 року, і експонати його яскраво репрезентують історію та культурні надбання мешканців Приазов’я, що є неймовірно разноманітним з етнічної точки зору регіоном. У музеї представлене національне вбрання, вишивка, народні картини, посуд та елементи побуту жителів нашого краю: українців, греків, євреїв, німців, росіян.

Адреса: вул. Георгіївська, 55

Тел. (0629) 33-54-34

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять