Cайт працює в тестовому режимі.
До річниці визволення Маріуполя: пам’ятники воїнам-визволителям
До річниці визволення Маріуполя: пам'ятники воїнам-визволителям

Сьогодні наше місто відзначає 77-му річницю визволення Маріуполя від нацистських загарбників під час Другої Світової війни. Саме 10 вересня 1943-го року закінчилася маштабна операція, а Маріуполь став символом героїзму тисячі солдат.

Пам’ятники, присвячені подвигу визволителів нашого міста – це не просто символи певної епохи, а відголоски героїзму, жаги до перемоги, болю від втрат та сліз щастя від виграного бою.

Монумент на честь бойових подвигів моряків Приазов’я. Два рази в історії нашого міста: у 1920 та 1941 році стояла батарея, що мужньо блокувала та боронила шляхи до міста. Двадцятиметровий обеліск прикрашений барельєфами, що зображують бойові подвиги наших моряків під час громадянської та Другої світової війн. Монумент відкрито у 1967 році. Автор та скульптор – І.Бараников.

Світлина – wikimapia.org

 

Пам’ятний знак на шану мужнім Азовстальцям, що віддали своє життя за наше мирне небо на фронті Другої світової війни. Встановлено пам’ятник у 1967 році біля головної прохідної заводу Азовсталь. Автор цього монументу – радянський скульптор Володимир Батяй.

Пам’ятник працівникам Азовсталі

 

У 1964 році у Маріуполі урочисто відкрито пам’ятник “Жертвам фашизму” на вул. Лавицького. Монумент у вигляді горизонтальної стели, на передньому плані – дві, стиснуті в кулак, руки. Присвячено цю скульптурну композицію мирним мешканцям міста, що загинули від рук нацистських загарбників. Перед монументом горить вогонь Вічної слави в пам’ять про усіх загиблих під час Другої світової війни маріупольців. 

Світлина – Маріупольська міська рада

 

 На перехресті проспектів Нахімова та Луніна зведено пам’ятник на честь піонера Анатолія Балабуха, що брав активну участь у звільнені міста Маріуполь від нацистських загарбників. Мужній хлопчик віддав своє життя саме на цьому місці. Автор та скульптор пам’ятника – вчитель 31-ої школи Леонард Марченко. Монумент урочисто відкрито у 1965 році, а у 2010 – реконструйовано.

світлина – deti-geroi.ru

 

У 1985 році в Маріуполі відкрито пам’ятний знак на честь Воїнів 221-ої стрілецької дивізії. Обеліск, навколо якого стоять потужні металеві конструкції, символізує героїзм, міцність та твердий дух наших воїнів. Автор проєкту – В.Пантов.

Світлина – vse-grani.com

 

Пам’ятник – Танк Т-34, що був встановлений на вул. Карпинського, присвячений героям-визволителям з 4-го гвардійського механізованого корпусу. Ці танкісти брали участь у визволенні Маріуполя від нацистських загарбників 10 вересня 1943 року.

Світлина – Маріупольська міська рада

«Бронекатер 346» – пам’ятник морякам-десантникам відкрито у 1974 році. Автори постаменту – В.Пацевич та В.Соломін. Історичний монумент знаходиться у Приморському парку. На постаменті встановлено справжній бронекатер, який побудували у Зеленодольську. На пам’ятнику можна побачити меморіальну дошку  – «Морякам-десантникам присвячується на честь 30-річчя визволення України від німецько-фашистських загарбників».

На площі Воїнів-визволителів у травні 2000-го року встановлено монумент з воїном, що гордо тримає лаврову гілку – символ перемоги у витягнутій руці. Цей пам’ятник у нашому місті з’явився завдяки проєкту творчого тандему – Лель Кузьмінков та Валентин Костянтинов.

 

Рекомендуємо також: