5f2019d2673ac-1
Маріуполь у стилі модерн: вишукані будинки міста


10 червня, у світі відзначається День стилю модерн (World Art Nouveau Day). Перше святкування, присвячене саме цьому архітектурному стилю відбулося у 2013 році в Музею прикладного мистецтва в Угорщині за ініціативою журналу Szeczessziós Magazin. Чому саме ця дата? 10 червня пішли з життя два яскравих представників модерну: Антоніо Гауді та Едер Лехнер. Цього року акцентом свята обрані вітражі.

У нашому місті переважна кількість будинків є представниками саме цього архітектурного стилю. Модерн переважно уособлює строгі та чіткі лінії та “скромну” оздобуале модернові споруди не є тривіальними, навпаки — це різноманітність та свобода ліній. Тож пропонуємо “прогулятися” з нами маріупольськими будинками у стилі модерн.

Будинок Нільсена

Фото Є. Сосновський

Дім, який архітектор Віктор Нільсен побудував для себе й своєї родини розташований на вул. Семенишина. Споруда зведена в перше десятиріччя XX століття. Одноповерхова прямокутна будівля прикрашена невеличкою вежею з аттиком (що є головним акцентом будинку), ліпниною з плавними лініями, маскаронами, карнизами, які досить непогано збереглися і до нашого часу. Вінчає будинок Нільсена високий витончений дах. Також проходячи повз цей старовинний дім неможливо не звернути увагу на ліпні вінки по три на кожному прольоті та жіночий маскарон, з яким пов’язана легенда — цей будинок архітектор присвятив своїй малій дочці, що померла від тяжкої хвороби, і саме її обличчя передає маскарон. В роки революції 1917-го року житлове майно архітектора було конфісковано, у радянські часи тут був дитячий садочок, у 2000-них — Державна інспекція екологічної безпеки.

Маскарон на будинку Натана Рябінкіна (арх.Віктор Нільсен), фото Є.Сосновського

“Дім з левами”

Фото Є. Сосновського

А цей дім став першим, який архітектор Нільсен побудував за власним проєктом. Але місцеві більше знають цю споруду не як будинок архітектора, а просто “дім з левами”. Віктор Нільсен планував мешкати в цьому будинку разом зі своєю родиною, але пізніше продав “дім з левами” козачому офіцерові, а сам оселився в тому будинку, про який ми розповіли трішки вище. Фасад цієї споруди симетрично прикрашений двома маскаронами з лев’ячими головами, а двокольорова кладка вигідно підкреслює виступи, пілястри та аркові вікна. У радянські часи в будинку “з левами” мешкав директор “Азовсталі” Яків Гугель, поки у 37-му році його не було розстріляно, а його родину репресовано. Після цього дім отримав аж кілька власників — мешканців комуналки, так є до нині.

Загадкові маскарони, фото Є. Сосновського

Радіовузол

Фото Є. Сосновського

Цю будівлю, яку зараз місцеві знають як “радіовузол”, зведено на межі ХІХ — ХХ століть. За однією версією тут був будинок родини Георгія Попова, за іншою — міське початкове Катерининське училище. У радянські часи саме з цієї споруди лунали центральними вулицями міста новини, музичні виступи, сигнали точного часу та прогнози погоди. Після того, як явище радіо перестало бути настільки актуальним, будівля залишилась без хазяїв та перенесла декілька пожеж. На жаль, внутрішні елементи: ліпнина, ковані вироби втрачені для нас назавжди, тому маріупольцям та гостям міста залишається милуватися фасадом цього величного дома на перехресті вулиць Пушкіна та Нільсена.

Вулиця Пушкіна

Image for post

Будинок на перехресті вул. Пушкіна та Грецької

На цій вулиці нашого міста можна побачити одразу декілька будинків цього стилю, наприклад, дім №48, який оформлений чіткими геометричними формами. Місцеві кажуть, що через це він виглядає, дещо суворо та “дисципліновано”. Також хочеться пригадати будинок №18, який стоїть на перетині вулиць Пушкіна та Грецької. Ця споруда відрізняється тим, що до стилю модерн автор проєкту додав крапельку неоренесансу. Фасад прикрашають пілястри з коріфінською капітеллю (це особлива форма декоративної колони), маскарони з різними розмірами обличчя.

Маєток Гіацинтова

Фото Є. Сосновського

Ще один прекрасний маріупольський представник стилю модерн — маєток Василя Гіацинтова — засновника Реального училища. Інтер’єр будинку на вул. Георгіївський відповідав високому статусу власника, фасад прикрашали ліпнини, розкішні дубові двері, вікна з мідними віконницями. Огороджена територія маєтку була кованим парканом, декорованим головами змій. Навколо будинку був разючий сад. Після 1917-го дім націоналізували, у роки Другої світової він постраждав від німецького обстрілу. Після 90-х років будівлю відновили та використовували як аптечний склад. З 2010 року, після капітального ремонту, тут розташовується Маріупольський художній музей ім.Куїнджі.

Консульський дім

Фото Є.Сосновського

Власником цього “модернового” будинку був підданий англійської Королеви — віцеконсул Великобританії в Маріуполі Вільям Вальтон. Двоповерховий маєток був побудований на вул.Георгіївський на початку ХХ століття. В цю епоху модерн, як архітектурний стиль, був дуже популярним, тож будинок зведений за модними тенденціями того часу. На жаль, у 1943 році цей дім також постраждав від вогню німецьких окупантів, тому наскільки відновлена у 1962-му будівля відрізнялась від первинної, сказати важко. До речі, реконструкцію виконав “Ждановжилбуд”. З того часу і до сьогодні у будівлі функціонує протитуберкульозний диспансер.

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять