photo_2021-03-02_18-12-33
“Маріупольські близнюки”: цікавинки про будинки зі шпилями

Важко уявити собі Маріуполь без будинків зі шпилями. Вони приваблюють своєю естетикою не тільки мешканців міста, але й туристів. Високі та архітектурно насичені будинки займають особливий статус серед усіх будівель міста, тож давайте познайомимось з ними ближче!

У Маріуполі будинки зі шпилями з’явилися завдяки проекту київського архітектора Лева Яновицького. В урбаністичні плани фахівця входила ідея весь пр.Леніна (нині проспект Миру) побудувати взагалі в єдиному архітектурному стилі. Ще до будівництва будинків стало питання – яке місце вибрати? Обирали серед центра міста та Лівобережним районом. Після Другої світової війни центр Маріуполя сильно постраждав і потребував час і кошти на своє відновлення. Тому міські та радянські представники влади все ж таки хотіли будувати дома зі шпилями на Лівобережжі. Але під час захисту проекту будинків Лев Яновицький разом з головним архітектором Маріуполя Олександром Веселовим, все ж таки наполягли на центрі міста Маріуполя. Тож у 1953 році офіційно будинки зі шпилями прикрасили центр нашого міста.

Що розташовувалося на місці цих будинків раніше? З дореволюційних часів на місті сучасних “маріупольських близнюків” знаходилися розкішний маєток купця першої гільдії та мецената Давіда Хараджаєва та будинок Міської думи. З вікон можна було побачити чудові краєвиди на Олександрівський сквер  (нині Театральний) та Храм Марії Магдалини.

Сьогодні будинки зі шпилями являються найяскравішими представниками стилю “сталінський ампір” у нашому місті. Гуляючи проспектом Миру в сторону ДОСААФу можна побачити, що інші “сталінки” суттєво поступаються красою цим будинкам. Це пов’язано з тим, що вийшов закон про спрощення архітектурного стилю, тож ідея Яновицького про будівництво будинків у єдиному стилю, на жаль, не була реалізована.

Часто задають питання, чому будинки відрізняють кольором? Сірий або західний дім зберіг свій оригінальний сірий колір, а ось білий – східний – було відновлено у 2010 році.

У дворі західного будинку збереглося міське бомбосховище.

А двері кожного під’їзду прикрашені унікальною ліпниною. Сам будинок трішки менший за свого “білого брата”.

Білий будинок зі шпилем є більш “нарядним”.

У цьому домі є арка, яка прикрашена ліпниною, серед якої можна побачити навіть віднесення до грецької міфології –  ріг достатку 🙂

А на горі арки є дата “1954” – це рік заселення перших мешканців, саме цю важливу дату вирішили зазначити на фасаді.

Обидва дома було реконструйовано у 1971 році, і зараз вони мають статус “Пам’ятника архітектури обласного значення”.

Будинки зі шпилями постійно надихають художників, фотографів та просто любителів спіймати міські краєвиди “в кадрі”. До речі, з оглядового майданчику Культурно-туристичного центру “Вежа” відкривається на дуууже прекрасний вид на ці будинки. Тому хто бажає відобразити їх з цікавого ракурсу або придбати сувенірні листівки з будинками зі шпилями – Вам у Вежу 🙂

Фото на головній – Лев Сандалов 

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять