5cb43c09b18cc-2
Маріупольський краєзнавчий музей

Відвідування Маріуполя неможливе без екскурсії найстарішим музеєм Донецької області. Як науково-дослідний центр він акумулює знання не тільки про місто, а й про прилеглі райони південної частини Донецької області.

В музеї працюють чотири експозиційних відділи: відділ природи, відділ історії дорадянського періоду, відділ історії радянського періоду, відділ історії сучасної України.

В експозиції відділу природи демонструється різномаїття природних умов, тваринного і рослинного світу Донецького Приазов’я. Матеріали, розміщені в першому залі відділу, висвітлюють геологічну історію і розвиток органічного світу на території краю, його рельєф і клімат. У вітринах експонуються палеонтологічні знахідки та корисні копалини: рожеві і сірі граніти, суглинки, флюсові вапняки, каоліни та ін. Родзинкою кам’яного літопису є Маріуполіт – мінерал, названий на честь міста. Другий зал відділу природи представляє матеріали про водні ресурси краю, в тому числі про флору і фауну Азовського моря, про степи, лісові угіддя та їх мешканців. У вітринах демонструються гербарій, опудала тварин, фотографії. Найбільш видовищними експонатами є опудала білуги і тунця, дикого кабана, орлана білохвоста, лелеки чорної, тушканчика та інших мешканців приазовських степів. Невід’ємною частиною експозиції є діорами «Білосарайська коса» і «Хомутовський степ».

Хронологічні рамки відділу історії дорадянського періоду охоплюють історію краю з найдавніших часів до Лютневої революції.

Експозиція відділу розміщена в двох залах. Стародавні крем’яні знаряддя праці, зброя, розміщені у вітринах, ілюструють заняття перших поселенців краю. Характерні особливості наступних етапів розвитку стародавньої людини – енеоліту, епохи бронзи і раннього залізного віку – розкриті на основі матеріалів археологічних розкопок підкурганних поховань і поселень. В експозиції відображена ще одна яскрава сторінка історії нашого краю – епоха середньовіччя, наповнена бурхливими подіями, учасниками яких стали гуни, печеніги, торки, половці, монголо-татари, а також запорізькі та донські козаки. Документи і предмети побуту ілюструють процес заснування міста Маріуполя в 1778 році, як повітового міста Павловська, а також заселення краю греками та представниками інших народів. Другий зал відділу історії дорадянського періоду представляє історію Маріуполя і Маріупольського повіту з середини ХІХ до початку ХХ ст. Його експонати – предмети побуту та знаряддя праці, документи, фотографії, що ілюструють будні і свята жителів міста і повіту в пореформену епоху.

Відділ історії радянського періоду має наступні хронологічні рамки – лютий 1917 року – серпень 1991 року.

Експозиція відділу розповідає про відомі події в історії Маріуполя; простежує розвиток промислового потенціалу міста, будівництва, сфер освіти, охорони здоров’я, культури. У залах відділу представлені матеріали про видатних земляків: металургів, вчителів, лікарів, акторів, спортсменів. У вітринах експонуються колекції холодної та стрілецької зброї часів Першої та Другої світових війн, військового обмундирування, нагород, фотографії військового кореспондента Б.Ф. Гореловского, плакати, зразки посуду, грошових знаків, шкільних підручників, продукції промислових підприємств. Окрасою експозиції є тачанка з встановленим на ній кулеметом «Максим»; інтер’єр житлової кімнати маріупольця 20-30-х років ХХ століття, в якій представлені діючий патефон, дерев’яне ліжко з німецького гарнітура, скатертини і серветки ручної роботи, бездисковий телефон та інші предмети. У відділі історії сучасної України висвітлюється життя міста з 1991 року.

Будівля Маріупольського краєзнавчого музею примітна не лише тим, що установа є великим науковим та краєзнавчим центром з вивчення та збереження історії краю. Сама будівля установи має свою не менш цікаву історію. Вона була зведена, імовірно, за проектом міського архітектора Віктора Нільсена у роки Першої Світової війни. Його призначенням було розміщення Учбово-ремісничого будинку воїнів-інвалідів, які отримали поранення у війні. Тут вони могли жити та навчатися різним спеціальностям, що допомагали їм перейти до мирного життя. Проте через брак фінансування будинок воїнів-інвалідів дуже скоро припинив своє існування, а його приміщення у різні часи використовувалися різними організаціями та установами.

Лише у 1920 році тут почав виникати музей – спочатку у декількох кімнатах, а згодом перетворився на повноцінну історичну та наукову установу з вивчення природи та історії Маріуполя і всього Приазовського краю.

Сьогодні будівля змінила свій вигляд, заховавши цегляну кладку під оздобленням стін, втративши балкон на парадним входом та арочний проїзд у внутрішнє подвір’я. Проте натомість вона набула своїх почесних хранителів. Яких саме, ви можете дізнатися під час екскурсії маршрутом з екскурсоводом.

Запрошуємо відвідати музей, зробити фото на пам’ять. Він знаходиться в історичній частині міста, поруч багато цікавих будівель. Наприклад, стара єврейська синагога. Тож ви гарно проведете час та дізнаєтесь неймовірну історію Маріуполя.

Адреса: Маріуполь, вул. Георгіївська, 20
Телефон: +38 (0629) 33-33-38
Е-mail: [email protected]

Музей працює щодня з 9.00 до 17.30

(Вихідні – понеділок, вівторок)

Маріупольський краєзнавчий музей у соціальних мережах:

Facebook

 

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять