5bfd892395c7a-2
Монументальне мистецтво в Маріуполі. Чому мозаїки - це добре

Розквіт монументального мистецтва припадає на 1960-і роки. Його розвиток в Україні, в першу чергу, пов’язаний із пошуком нової художньої мови в архітектурі, що обумовлено швидким типовим будівництвом.

Нова архітектура простих геометричних форм ставила перед художниками нові завдання, буквально надаючи площі для їх декоративного оформлення, щоб зробити оточення людини ідейно-змістовним, втіливши універсальні цінності людства: ідеї материнства, праці, дружби, любові до батьківщини і т. д.

Монументальними роботами оформлялися вокзали, лікарні, дитячі садки, школи, станції метрополітену. Найбільш популярним видом монументального мистецтва в Україні була мозаїка.

Слово “мозаїка” походить від французького “mosaïque”, а також італійського “mosaico”, висхідного, в свою чергу, від латинського (opus) musivum – твір, присвячений музам. Мозаїка – це декоративно-прикладне (що відноситься до виду мистецтва, що має подвійну функцію: естетичної насолоди і утилітарну, практичну) і монументальне (має великий формат і пов’язане з архітектурою або інтер’єром) мистецтво. Мозаїка досить різнорідна по використанню матеріалів: це можуть бути закріплені на поверхні кольорові камені, смальта, керамічна плитка або інші матеріали.

Таким чином мозаїчне панно – це велика панель з вкрапленнями шматочків різнокольорових матеріалів, що утворюють смисловий малюнок або візерунок і виконує естетичну функцію або утилітарну.

Мозаїки і декоративні панно – одна з найефектніших і разом з тим найбільш вразлива частина мистецької спадщини. Шкода, що художні можливості мозаїки сьогодні багато хто недооцінює.

Мозаїка як художній матеріал дозволяє вирішувати будь-які образотворчі завдання. Такі твори монументального живопису змінюють міське середовище, але змінюються і самі згодом. Найчастіше в гіршу сторону: вони зникають, руйнуються і йдуть в минуле.

У Маріуполі досить багато таких елементів. Завдяки деяким з них, всі ми знайомі з ім’ям Віктора Арнаутова. Найпершою його роботою стало панно «Підкорювачі космосу» на Будинку зв’язку.

Мозаїки Маріуполя створювалися не тільки земляками, а й приїжджими майстрами. Свої твори в нашому місті створили київські художники Ернест Котков, Валерій Ламах, Віктор Зарецький, Алла Горська та інші. Мозаїки і панно – чудові міські елементи, які також є важливими міськими пам’ятками, адже вони частина нашої культурної спадщини і, природно, потребують захисту.

 

 

 

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять