5f1d4ba912612
#ТутВарто дружити містами | Жовква


Знайомимось ближче ще з одним містом чарівної західної України — Жовквою та за одним разом знайомимо з нашим сонячним Маріуполем.

Image for post

Жовква. Львівська область © Depositphotos

А почнемо ми з початку — з заснування міст)) Місто Жовква виникло в 1594 році, коли шляхтич Станіслав Жолкевський став гетьманом і вирішив побудувати замок та захистити місцевих жителів від татарських набігів.

Маріуполь був заснований в 1778 році губернатором Азовської губернії Василем Чертковим. Але саме походження Маріуполя, як і багатьох інших міст, має безліч версій і відповідно дат. До виникнення міста тут розташовувалася найбільша територіально велика, але тим не менш, найменш численна на території Запорізької Січі паланка — Кальміуська. У XVII столітті фортеця Кальміус виконувала важливу роль в період походів запорожців проти татар і турків. Вона забезпечувала запасний вихід по Дніпру — Самарі — Вовчої — Кальміусу в Азовське і Чорне моря.

Жовкву будували італійці, і їх стараннями на галицьких пагорбах виникло справжнє ідеальне місто: простора площа, широкі вулиці, найсучасніші укріплення.

Одна з вулиць Маріуполя носить назву Італійська. І не випадково: тут італійці також грали важливу роль в історії міста. Ще до виникнення Маріуполя, а також в ранній історії міста італійські мореплавці і купці були частими гостями торгового містечка, яке до кінця XIX століття розташовувалось на цих землях. Деякі з них залишалися в місті, створювали сім’ї. Пізніше їх нащадки відкривали тут фабрики і невеликі заводи. Перші макаронні фабрики в місті були відкриті саме вихідцями з Італії (як наприклад, фабрика Андрія Яковича Сангвінеті).

Бурхливе ХХ століття завдало удару по Жовкві. Нацисти спалили синагогу (збереглися лише стіни), від бомбардувань постраждали житлові будинки, радянська влада влаштовувала масові розстріли в замку і церкві, костел і дерев’яні храми були закриті, зруйновані одні з міських воріт.

З приходом Незалежності храми були відкриті, почалася реставрація замку, синагоги, житлових будинків і укріплень. Безповоротно загублена лише стара ратуша — її розібрали в 19 столітті. Нинішня міськрада засідає в Новій Ратуші (її влаштували в 1930-х роках на місці стародавніх військових казематів). А в 2015 році стараннями міськради і місцевого КП «Туристичний інформаційний центр» в башті ратуші був влаштований музей з цікавою експозицією.

Маріуполь був в окупації з 1941 по 1943 роки. Відомо, що під час відступу, німецькі війська спалювали за собою місто. Тому найменше історичних будівель збереглося в центрі міста і по головному його проспекту. Деякі будівлі пізніше відновлювалися, зберігаючи історичну зовнішність і разом з тим зазнаючи деяких змін. У вересні 1943 року понад шістдесят відсотків житлових і громадських будівель Маріуполя було знищено окупантами.

Керівники міста і великих заводів наполягали на знесенні зруйнованих будівель в старій частині міста, і пропонували побудувати нові комплекси на лівому березі річки Кальміус, обґрунтовуючи це економічною доцільністю. Проти цього рішуче виступив головний архітектор міста Олександр Митрофанович Веселов, який особисто відстоював збереження і оригінальний вигляд будівель історичної частини Маріуполя.

 

Якщо ви завітаєте в музей у башті ратуші Жовкви, то відкриєте неймовірний вид на все місто — і замок, і величні храми, і старовинні будинки і мальовничі гори, і навіть навколишні села, що були свідками стількох цікавих подій.

Головною прикрасою Маріуполя є море. Вид на нього відкривається практично з усіх районів міста: з оглядових майданчиків у Центральному, Лівобережному, Приморському районах. Морськими пейзажами можна милуватися і з оглядового майданчика маріупольської водонапірної вежі, яка відкрила свої двері для всіх в якості культурно-туристичного центру міста у 2018 році.

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу музею “Жовківська Вежа”!

Музей “Жовківська Вежа” у Facebook

Маріуполь — туристичне місто у Facebook

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять