5e0b20b847b6b
Як грецька громада зустрічає новий рік?

<?xml encoding=”UTF-8″>

У грецької громади Приазов’я унікальна історія та традиції, й новий рік — який вони називають “Каланда” — не виняток. Деякі з цих традицій з’явилися ще у давнину на їх історичній батьківщині та згодом трохи змінилися, а деякі залишилися все ж такими. Є й такі, що, на жаль, загубилися по дорозі з Греції до Приазов’я — але менш цікавими від цього вони не становляться. 

Ми склали топ найцікавіших грецьких звичаїв, які 31 грудня не завадить взяти на замітку кожному, хто сподівається на удачу в новому році.

Спекти василопіту

Замість Санти та Діда Мороза у греків — Святий Василь, який вважається одним із засновників Грецької ортодоксальної церкви та символом надії для всіх, хто бідує. Саме тому у свята йому віддають данину поваги, роблячи пожертви благодійним організаціям та випікаючи 1 січня василопіту — в перекладі «хліб Василя».

Згідно з легендою, під час голоду імператор наклав на поселення Василя такий високий податок, що місцевим доводилося платити власними коштовностями. Василь виступив проти та врешті-решт змусив імператора повернути прикраси власникам. 

Правда Василь не знав, де чиє майно, так що вирішив… запекти все в гігантському пирозі. Після цього він почав молитися про те, щоб кожна з коштовностей знайшла свого господаря — й, коли поселенці розрізали пиріг, так і сталося.

Зараз греки, звичайно, не запікають в пирогах фамільні прикраси та улюблені бабусині кільця (бабуся б не оцінила), проте кладуть всередину монетку. Того, кому дістанеться шматок з нею всередині, весь рік буде супроводжувати удача — та ще йому, можливо, доведеться заглянути до стоматолога, якщо буде їсти необережно.

Греки Приазов’я зазвичай ховають свої щасливі монети у листковий пиріг шмуш з м’ясом або гарбузом. Крім того, заведено нести на стіл солодке та смачне хурубе. 

Зіграти у карти

Де б вони не зустрічали новий рік, греки неодмінно намагаються знайти хвилинку, щоб зіграти в карти — а деякі навіть грають до самого ранку. Щоб — вгадали — привернути удачу.

На жаль, ця традиція зникає не тільки у Приазов’ї, але й в самій Греції: молодь все частіше обирає PlayStation або Xbox замість класичного “дурня”.

Обмінюватися подарунками

Називається ця традиція kali hera. Батьки дарують своїм дітям трохи грошей, — не обов’язково багато — щоб сім’ї щастило у новому році.

Дуже правильна традиція, хочу вам сказати: проста та ефективна. 

Розвісити цибулини замість гірлянд

Цибуля з давніх часів вважалася символом родючості та відродження, так що зазвичай, повернувшись додому після новорічної церковної служби, грецькі сім’ї розвішують у будинку цибулини — на удачу.

Цікава традиція, але все-таки гірлянди з лампочок полюбляють більше. З іншого боку, цибулю можна використовувати замість ялинкових іграшок: буде екологічно, корисно та лише трошки смердюче. 

А на двері повісити гранат

Ще один важливий «їстівний» символ нового року та удачі — гранат. Греки дарують близьким гранати, бажаючи удачі, а деякі навіть вішають плоди на двері на початку святкового сезону та залишають там до самого нового року.

Вирішити, хто першим зайде у 2020-му до будинку

Ця традиція називається kalo podariko. Перед тим, як годинник проб’є північ, в будинку вимикають світло та виходять на вулицю. Після дванадцяти член сім’ї, який вважається самим везучим, повинен першим увійти в будинок, щоб разом з ним туди прийшла й удача. Найчастіше вибирають дітей: як найчистіших серцем.

До речі, щасливець, до всього іншого, повинен вдарити багатостраждальний гранат об підлогу, щоб привабити ще більше удачі. Бідний плід — єдиний цього року, кому не дуже пощастить.
 

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять