Сьогодні відбулася прес-конференція з кураторами та організаторами театрального фестивалю iStage та масштабного проєкту “Маріуполь. Велика культурна столиця 2021”. За п’ять фестивальних днів сім театральних команд з п’яти українських міст презентують нам вісім вистав. Але це ще далеко не все: у програмі заплановані дискусії, стрімінги та міжнародні колаборації… Ми вже не можемо дочекатися, а ви? 🙂
“Почесне звання Великої культурної столиці – це не просто назва. Це можливість для розвитку Маріупольського культурного кластеру, ініціювання проєктів, залучення талантів до нашого міста. Велика культурна столиця – це портфель ініціатив, який саме стимулює розвиток. Дуже важливо, щоб відбувався цей культурний обмін ідеями та переосмислення місцевої ідентичності. Адже в першу чергу програма “Культурні столиці” від Українського культурного фонду – це такий різкий “старт” для кожного міста у розвитку культури та мистецтва. Це можливість переосмислити свій місцевий контекст та подивитися на нього через іншу призму. Невід’ємною частиною портфелю ініціатив є театральні проєкти. І дуже круто, що за ними стоїть команда, яка вже знайома з містом та з його особливостями та яка вже не вперше співпрацює з нами – це команда Гогольфесту“, – розповіла головний координатор програми “Маріуполь. Велика культурна столиця 2021” та директорка ККП “m.EHUB” Марія Сльота.
Що входить у програму театрального фестивалю iStage?
“Це буде фестиваль-лабораторія ідей актуального театру. Лабораторія ідей означає, що ми виходимо з концепції, що за кожним театром стоїть певна школа, ідея та філософія. Власне, фестиваль іStage і об’єднався в нову платформу для діалогу мовою театрального мистецтва. Ключовими питаннями стануть наступні: “про що мені каже український театр?”, “що за ідеї стоять за кожною з вистав?”, “що нас об’єднує?“, – підкреслив куратор фестивалю Андрій Палатний.
Як пояснили організатори, цього разу фестиваль поєднає офлайн присутність глядачів із трансляціями наживо. Адже головна ідея ініціативи “Культурна столиця” – це мистецтво, яке буде доступне кожному. Саме тому люди, які не встигнуть зареєструватися на вистави, зможуть побачити трансляції усіх подій, що відбудуться в рамках фестивалю iStage.
Спецподії та участь Маріуполя в них
“Вишенкою на торті” цього фестивалю стане ексклюзивна спецподія “R u there? We r here…”. Цей проєкт створений у колаборації Маріуполя та Лондона. Британська режисерка Джозі Дейл-Джонс спільно з маріупольським режисером Антоном Тельбізовим та молодою командою Народного театру “Театроманія” презентують перформанс на малій сцені ЦСМ “Готель Континенталь”. Для створення такого унікального театрального досвіду всі учасники витратили багато часу на дослідження соціальних тем, які вирішили обіграти за допомогою рухів, слів та зображень.
“Онлайн-формат роботи через zoom Великобрітанія-Маріуполь був для нас досить незвичним. Кожен учасник майбутнього перформансу мав написати текст-відповідь на питання режисерки. На основі цих відповідей і був створений перформанс. Фактично це документальна вистава“, – розповів Антон Тельбізов, маріупольський режисер.
Про Марафон Міжнародних Резиденцій
Паралельно з театральним фестивалем iStage триває ще один досить цікавий проєкт – це марафон міжнародних резиденцій. Проєкт об’єднує ідеї європейських режисерів та мистецьких команд міста у спільних театральних експериментах. Як зазначили організатори, участь у резиденціях беруть як професійні актори, так і аматори. У прес-конференції взяла участь перша запрошена мисткиня – швейцарська режисерка Мадлен Бонгард. За словами Мадлен, вона брала участь у Гогольфесті 2019 року, тому це не перший для неї візит до Маріуполя. Вона відмітила позитивну динаміку міста й те, що його зовнішній вигляд змінюється тільки на краще. У рамках фестивалю режисерка проводить серію акторських практик, спрямованих на дослідження та усвідомлення присутності та персони актора. Прем’єра перформансу “Enter the Lab” відбудеться 13 серпня о 18:00 на малій сцені ЦСМу.
Ділимося повною програмою фестивалю:
11.08 20:00-21:00 – “Про що казав Заратустра [Цифрові театральні уроки] (ЦСМ “ДАХ”, мала сцена)
12.08 19:00-20:30 – Незалежний театральний проєкт “Осінь на Плутоні” (Велика сцена)
13.08 18:00-19:00 – Марафон міжнародних резиденцій “Enter the Lab”
19:30-21:20 – “Однокласники”, (Театр “Віримо”, велика сцена)
14.08 16:30-18:30 – “Клас” (Театр драми і комедії на Лівому березі Дніпра, мала сцена)
19:30-20:40 – “Нові Шрами” (Дикий театр, велика сцена)
21:30-23:40 – “Двенадцята ніч, або Що захочете” ( Франківський драмтеатр та команда “Project W”, внутрішній дворик)
15.08 17:00 – 18:00 – “R u there? We r here…” (резиденція Talking the stage 2.0: Джозі Дейл-Джонс та народний театр “Театроманія”, мала сцена)
19:00 – 20:10 – “Страждання на Гончарівці” (театр “Нєфть”, велика сцена)
Як потрапити?
Вхід на всі вистави безкоштовний, але за попередньою реєстрацією. Забронювати собі місце у глядацькій залі можна за посиланням. Все, що вам потрібно вказати у спеціальній гугл-формі – це е-мейл, прізвище, ім’я та номер телефону. На більшість вистав ще є місця. Але рекомендуємо поквапитися!