Новини Маріуполя: головні події громади у щотижневому огляді
Команда «Місто Марії» продовжує висвітлювати важливі події, що стосуються Маріуполя, його мешканців та ініціатив, спрямованих на збереження пам’яті про місто. Регулярний огляд стане для вас джерелом актуальних новин, культурних проєктів і подій, що згуртовують маріупольців по всьому світу.
Цього тижня на наших платформах ми ділилися такими темами:
1. Мама оборонця Маріуполя видала збірку віршів, присвячених сину, який у полоні з 2022 року
Данило Коваль – оборонець Маріуполя та боєць Національної гвардії України. З 29 березня 2022 року він перебуває у російському полоні. Його мама, Світлана Рахно, виразила свої переживання у поетичній збірці «Не виходить без тебе ніяк…». 22 січня 2025 у Запорізькій обласній бібліотеці відбулася презентація книги, яка об’єднала не лише близьких та рідних полонених військових, а й усіх небайдужих. До збірки увійшли вірші, сповнені болю, надії та любові.
2. Побачила світ збірка поезій про війну: «Лірика маріупольських бомбосховищ» Оксани Стоміної
Оксана Стоміна – маріупольська громадська діячка, поетеса, яка знайшла свій спосіб говорити про найболючіше через поезію. Її збірка «Лірика маріупольських бомбосховищ», видана за підтримки «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА», стала свідченням війни, надії та любові. Після 24 лютого 2022 року чоловік Оксани Дмитро без вагань став на захист України. Три місяці героїчного спротиву завершилися полоном, і досі інформація про його місце перебування залишається невідомою. Свої вірші авторка називає «репортажними». Вони стали своєрідними поетичними листами до чоловіка, а також відображенням подій в оточеному Маріуполі.
3. У Кривому Розі 8 лютого відбудеться відкриття виставки «3011 НГУ: ОБЛИЧЧЯ НЕСКОРЕНИХ»
Минулого року виставка графічних портретів захисників Маріуполя, створених талановитою художницею з Івано-Франківщини Вікторією Гріздак, експонувалась у криворізькому центрі підтримки переселенців «ЯМаріуполь. Кривий Ріг». Згодом за ініціативи родин військовослужбовців ВЧ 3011 (м. Кривий Ріг) виставка була доповнена іншими цінними артефактами і інсталяціями та представлена на платформі «Mariupol Reborn» у Дніпрі.
Проєкт став важливою меморіальною ініціативою, яка вшановує подвиг бійців Маріупольського гарнізону. Вже оновлена експозиція буде представлена у Палаці культури «Мистецький» до третьої річниці ротації військовослужбовців ВЧ 3011 з Кривого Рогу до Маріуполя.
4. У театрі Марії Заньковецької у Львові 13 лютого 2025 року відбудеться прем’єра вистави «Птах на горищі», присвячена темі примусової депортації дітей до росії.
У центрі сюжету – дівчинка з Маріуполя, яка втратила дім і потрапила у світ, де постійно треба боротися: за власну пам’ять, право залишатися собою та віру в майбутнє. Її спроби вижити в жорстокій реальності розкривають болісні питання, які війна поставила перед тисячами українських дітей.
Вистава є частиною проєкту TAW (Theatre and War) за підтримки Європейського виконавчого агентства з освіти та культури та ГО «Всеукраїнська ліга авторів».
5. Героїнею рубрики «Про Активну Громаду» цього тижня стала Вікторія Коновалова.
Поетеса, яка зберігає зв’язок із рідним Маріуполем через свою творчість. Почала писати ще у 9 років, але довго ділилася віршами лише з близькими. Її поезія відображає важливі суспільні теми.
До повномасштабного вторгнення росії Вікторія свідомо перейшла на українську мову у творчості, розуміючи важливість відновлення ідентичності.
«Як і кожному маріупольцю, мені дуже болить моє місто», – ділиться Вікторія. Війна триває з 2014 року. Як адвокатка та правозахисниця, вона була шокована жорстокими воєнними злочинами росіян. Попри біль, Вікторія продовжує писати. Її творчість – це емоції втрат, любов і віра в майбутнє.
6. Маріупольський краєзнавчий музей 6 лютого 2025 відзначив своє 105-річчя
6 лютого 1920 року був заснований один із найстаріших музеїв Донецької області – Маріупольський краєзнавчий музей. На ранок 24 лютого 2022 року його фонди складали близько 60 000 музейних предметів… Проте внаслідок обстрілів, бомбардувань та пожеж музей втратив свої експозиції, а окупанти вивезли найцінніші експонати, намагаючись стерти матеріальну історичну та культурну спадщину міста.
Але музей продовжує жити. Навіть попри руйнування він залишається простором пам’яті та правди, об’єднуючи різні ініціативи:
🔹 «Фейк-Факт» – проєкт, що розвінчує найпоширеніші міфи та пропагандистські наративи про історію та культуру Маріуполя.
🔹 «Маріуполь пам’ятає» – віртуальна Книга Пам’яті маріупольців, які загинули під час російсько-української війни, а також захисників Маріуполя.
🔹 Створення електронного каталогу фондової колекції музею – ініціатива, яка не лише зберігає історію, а й допомагає розслідувати злочини рф проти культурної спадщини.
Маріупольський краєзнавчий музей також об’єднав кілька музеїв, зберігаючи їхню історію та продовжуючи працювати у вигнанні. Ми не дамо окупантам привласнити нашу пам’ять. Вони використовують музей у своїх цілях, але наша відповідь – говорити правду, зберігати та передавати історію наступним поколінням.
Дякуємо, що ви з нами!
Підписуйтесь на наші сторінки: