Місто Марії: як команда ідейників зберігає пам’ять про рідне місто
Маріуполь — це не просто місто, це символ незламності, культури та боротьби. До повномасштабного вторгнення команда однодумців, що згодом отримала назву «Місто Марії», працювала у маріупольському культурному просторі «Вежа», а також створювала події, що об’єднували громаду та формували культурний ландшафт міста. Після тимчасової окупації Маріуполя ці люди не зупинилися — вони продовжили працювати у вигнанні, створюючи виставки, меморіальні ініціативи та культурні проєкти, присвячені рідному місту.
У цьому матеріалі ми розповімо про діяльність нашої команди після 2022 року: як зберегти голос Маріуполя, організувати виставки та події, що нагадують світу про зруйноване, але не знищене місто.
1. ДЕ ТИ
Першим проєктом в новій історії команди у 2022 році стала мобільна виставка «Маріуполь. Де ти?», присвячена загиблим від рук окупантів дітям. Експозиція містить художні полотна з портретами загиблих дітей, скриншоти реальних листувань маріупольців під час окупації, а також фотографії Євгена Сосновського. ВИставковий проєкт був представлений у Музеї історії Києва, Музеї мистецтв Прикарпаття (Івано-Франківськ) і у підземеллі Ужгородського замку.
2. Віра у Відродження
До свята Великодня у 2023 році переселенці з Маріуполя долучилися до виготовлення писанок в багатьох українських містах. Результатом їх творчості та старанності стала експозиція «Віра у Відродження». В малюнках і орнаментах діти та дорослі з Маріуполя втілили мотиви, пов’язані з рідним містом, і культурні коди регіонів, в яких вони зараз перебувають. Всі ці символи Великодня уособлюють собою пам’ять маріупольців про рідне місто та занурення в історію регіонів України. Виставка робіт пройшла у Львові, а згодом була передана до постійного експонування у Музей писанкового розпису (м. Коломия).
3. Портрети Маріуполя
Спільно з ГО «Простір Марії» та МФ «Відродження» наша команда реалізувала мандруючу фотовиставку «Портрети Маріуполя» – це 27 історій переселенців і переселенок, життя яких змінило повномасштабне вторгнення рф. Ідея проєкту зародилася навесні 2022 року, коли люди масово виїжджали з облоги Маріуполя. Саме тоді інформаційна блокада міста призвела до того, що світ не знав певною мірою про злочини росіян в місті Марії та загальний масштаб трагедії.
Ідея проєкту полягала в зборі та поширенні історій маріупольців і створенні портретів героїв. Ці фотопортрети мають стати початком нових фотоальбомів, нових сторінок життя, нових поглядів в майбутнє. Презентація виставок пройшла у Києві (Національний музей історії України), Львові (Центр Шептицького УКУ), Тернополі (арт-простір «На Пошті»), Ужгороді (молодіжний фестиваль «БАЗА»), Кривому Розі (Палац культури «Творчий»), Відні (Австрія, Польський інститут), Кам’янському (Музей історії міста), «Музеї мистецтв» Кіровоградської обласної ради (м. Кропивницький).
4. Лабіринти незламних міст
«Лабіринти незламних міст» – це проєкт, який покликаний створити простір-рефлексію для переосмислення травматичного досвіду війни на архітектоніку українських міст.
Виставка-переосмислення «Лабіринти незламних міст» – це мистецький лабіринт і діалогова платформа, яка допомагає проаналізувати специфіку знищення культурного спадку, а також об’єднує представників культурної, освітньої, технічної, медійної та креативної сфер, представників влади та переселенців.
Експозиції пройшли у Львові, Дніпрі, Житомирі, Варшаві та Утрехті.
5. FENIX REBORN: мистецтво відроджуватися
У Львові за підтримки нашої команди була реалізована надихаюча виставка сучасних українських митців: проєкт «Fenix Reborn» запрошував глядачів дослідити людський стан очима художників, стати свідком краси, яка виникає з боротьби, і впевнитися, що мистецтво — це не просто спосіб самовираження, а потужний інструмент для змін і зцілення.
У виставці взяли участь 14 мисткинь з різних міст України, які представлять глядачам 26 авторських робіт. Кароліна Бундаш, Катерина Бухвалова, Юліанна Верба, Ірина Власюк, Катерина Ганецька, Лала Лотос, Олександра Глущенко, Каріна Данильчук, Вероніка Кириченко, Анастасія Короляк, Аліна Монастирська, Олена Муравко, Ольга Муравко, Ольга Яценко – усі вони використовують різну техніку та матеріали, демонструючи, як одну й ту саму глибоку ідею можна виразити в різний спосіб.
6. «Обережно Крихке!»
«Обережно Крихке!»: це фотопроєкт журналіста і дослідника Івана Станіславського про найефектніший жанр монументального мистецтва – вітражі. Організатором виставки виступила команда «Місто Марії».
Експозиція вітражів, представлених на виставці, є результатом «фотополювання» Івана Станіславського, яке тривало в Маріуполі з 2019 по 2021 роки. Під час облоги Маріуполя російськими військами усі вітражі були знищені.
Фотопроєкт Івана Станіславського «Обережно Крихке!» і однойменні виставки у Львові, Києві, Рівному, Вінниці – не тільки фіксація крихкої краси, яка знищена загарбниками, але й унікальна нагода познайомитися з різнобарв’ям маріупольських вітражів.
7. МАРІУПОЛЬ-ГДАНСЬК: міста-побратими, історії-побратими
Організатори: Art Contact Ukraine (Відень, Австрія), команда «Місто Марії», платформа «Mariupol Reborn».
Мисткині та митці: Дмитро Козацький, Анастасія Дмитрук, Данило Мовчан, Зоя Лактіонова, Карол Ненартович, Андрій Гупса, Єгор Кравцов, Євген Сосновський, Алевтина Швецова, Сергій Макаров, Яна Гринів.
Виставка «МАРІУПОЛЬ-ГДАНСЬК: міста-побратими, історії-побратими» розповідає історії звичайних людей, життя яких було зруйновано та які знайшли внутрішню силу, щоб повстати. Проєкт був створений і представлений у Відні за кураторством Яни Гринів, а за підтримки команди «Місто Марії» виставки пройшли в українських містах: Львові та Дніпрі.
8. Заради Життя
Виставка «Заради життя» є унікальним мистецьким проєктом, в якій воєнні атрибути перетворюються на витвори мистецтва, що отримують нове значення завдяки майстерності українських художників. До створення виставкових матеріалів долучилися митці та мисткині з Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша та професійної художньої школи «Gnativ Art Studio Lviv». Загалом експозиція складається з понад 40 робіт, над якими працювали 36 майстрів і майстринь.
Виставка була представлена у Львові та Дніпрі.
9. Виставка плакатів М86
Над створенням візуального ряду експозиції працювала команда Асоціації дизайнерів-графіків «4й Блок» – громадського об’єднання дизайнерів, арт-менеджерів, зацікавлених в розв’язанні екологічних проблем засобами мистецтва. Виставка пройшла у Львові у 2024 році.
10. АЗОВ. ЯНГОЛИ МАРІУПОЛЯ
Виставка «АЗОВ. ЯНГОЛИ МАРІУПОЛЯ» проходила у Львові з листопада 2024 року по лютий 2025 року на платформі «Mariupol Reborn». Ідейниками створення експозиції стала громадська організація «Серце назовні», яку очолює Віра Литвиненко, мама загиблого захисника Маріуполя, організацією виставки у Львові займалась команда «Місто Марії».
Виставка «Азов. Янголи Маріуполя» отримала велику увагу та відгуки відвідувачів, що підтвердило важливість розповіді про подвиг захисників Маріуполя. Зважаючи на це, команда «Місто Марії» розробила презентацію для шкіл і уроків патріотичного виховання, яка допоможе дітям та молоді глибше зрозуміти історію оборони міста та героїзм українських воїнів.
Завантажити її ви можете за посиланням.
11. Виставка «3011 НГУ: ОБЛИЧЧЯ НЕСКОРЕНИХ»
Організатори: команда «Місто Марії», родини військовослужбовців ВЧ 3011 (м. Кривий Ріг).
Проєкт є важливою меморіальною ініціативою, яка вшановує подвиг бійців Маріупольського гарнізону. У 2024 році за ініціативи родин військовослужбовців ВЧ 3011 (м. Кривий Ріг) виставка була організована командою «Місто Марії» на платформі «Mariupol Reborn» у Дніпрі. Згодом експозицію було представлено у Кривому Розі.
Окрім виставкових проєктів наша команда займається реалізацією й інших ініціатив:
– екскурсії-прогулянки зі згадкою про Маріуполь «Паралелі міст»:
це спосіб показати, що Маріуполь живе в серцях його мешканців, незалежно від обставин та відстані. Це більше, ніж просто прогулянки-екскурсії, це можливість нагадати про Маріуполь, його силу і красу, це спроба зберегти місто в серцях тих, хто його втратив, і поділитися його історією з іншими. Фізично всі учасники/ці події знаходяться в містах України та Європи, а подумки переносяться в місто Марії: гіди проводять паралелі в історично-культурному просторі міст перебування та міста пам’яті. Проєкт реалізовано в понад 20 містах.
– експрес-курс «Школа гідів: як стати амбасадором свого міста» був організований у 2023 році та покликаний надати теоретичні та практичні знання, які допоможуть створити та організувати авторську екскурсію або інший культурний проєкт, присвячений українським містам.
Навчання складалось з 8 інформативних лекцій з музейниками, істориками, дослідниками міського простору, інституціями, активістами, гідами та гідесами. Практична частина навчання – можливість створити та протестувати свої унікальні екскурсійні проєкти.
Лекції експрес-курсу «Школа гідів: як стати амбасадором свого міста» доступні за посиланням.
– вшанування пам’яті загиблих внаслідок російського удару по маріупольському Драматичному театру 16.03.2022, проведення акцій «Де Ти»:
ініціатива об’єднала громади по всій Україні у спільному акті пам’яті та солідарності з усіма мешканцями окупованого Маріуполя. Уже третій рік поспіль акція проходить 16 березня, у багатьох містах України та Європи – Київ, Львів, Дніпро, Житомир, Полтава, Ужгород, Івано-Франківськ, Тернопіль, Рівне, Вінниця, Черкаси, Чернівці…
Команда «Місто Марії» продовжує свою роботу, створюючи культурні ініціативи, що зберігають пам’ять про Маріуполь та його мешканців. Попри втрату рідного міста, ми не припиняємо розповідати його історію, вшановувати тих, хто загинув, і підтримувати маріупольську громаду. Попереду – нові виставки, проєкти та ініціативи, і ми обов’язково інформуватимемо вас про кожен з них.
Маріуполь був, є і буде – у нашій пам’яті, культурі та спільній боротьбі за правду.