Давайте начистоту: без «Гри престолів» в нашому культурному житті стало трохи менше фарб. Воно і зрозуміло, що тепер цінителі мистецтва щосили шукають, як би скрасити біль втрати.
Хтось зачитується «Колесом часу», хтось, затамувавши подих, чекає на нового «Відьмака», а хтось повертається до витоків — старих-добрих Дрюону, Шекспіру і Марлоу, які, щоб ви знали, нітрохи не поступаються в напруженнi пристрастей історіям про істеричних королев з ручними драконами.
До речi, для любителів театру є ще один варіант: 27 жовтня (всього лише через 10 днів) в маріупольському ДК «Молодіжний» покажуть «Жадібне серце» — авангардистську постановку за мотивами п’єси легендарного Джеймса Голдмена. Ми знаємо як мінімум 5 причин її подивитися.
У п’єси — насичене минуле
Голдмен написав «Льва взимку» ще в 1966-му. Прем’єра відбулася в тому ж році, на Бродвеї, а в головних ролях сяяли Роберт Престон і Розмарі Харріс (тітонька Мей з «Людини-павука»!), що отримала за роль Аліеонори «Тоні».
Наступною була оскароносна екранізація 1968-го з Пітером О’Тулом і Кетрін Хепберн, потім — ще кілька сценічних адаптацій, а в 2002-му з’явився фільм Кончаловського (на цей раз з Гленн Клоуз і Патріком Стюартом). До речь, серіал «Імперія» теж заснований на п’єсі: але замість короля Англії тут глава успішного лейбла, який намагається на порозі смерті вирішити, кому з синів його залишити.
Трактування зустрічаються найрізноманітніші, але всі сходяться в одному: «Лев узимку» обов’язковий до перегляду в будь-якому вигляді і з будь-якою назвою.
«Я знаю, ти знаєш, що я знаю. Я знаю, що ти знаєш, що я знаю. Ми знаємо, що Генріх знає, і Генріх знає, що ми знаємо, що він знає. У нас досить обізнана сімейка».
Принц Джеффрі, дія перша
Буде страшне загострення пристрастей
Подiї п’єси відбуваються в Різдво 1183 року і обертаються навколо Генріха II Англійського, який ось-ось повинен зустрітися з королем Франції, щоб домовитися про мир. Єдина проблема в тому, що королю Франції куди бiльш до вподоби війна. Заради цього він готовий розпалити конфлікт між Генріхом і трьома його синами, кожен з яких вже давно мріє про батьківському престолі, а королева Аліеонора теж переслідує власні мотиви, маніпулюючи чоловіком і жадібними до влади нащадками. Добром все це скінчитися не може.
А ви кажете, Дайенеріс-Шмайенеріс.
Історичний бекграунд того вартий
Генріх II був, слабо кажучи, ну дуже цікавим малим. Перший король з династії Плантагенетів, один з наймогутніших монархів свого часу і батько відразу трьох майбутніх королів (такий ось невеликий спойлер), який придушив цілу купу повстань і ворогував майже з кожним зі своїх численних нащадків.
Як можна після п’єси не захотіти дізнатися про нього більше?
«Звичайно, це ніж. У нього завжди був ніж. У нас у всіх завжди були ножі. Зараз тисяча сто вісімдесят перший рік і ми варвари».
Аліенора, дія перша
Подивимося на історію під новим кутом
Стара-добра класика завжди радує око, але куди веселіше спостерігати за свіжими прочитаннями звичних історій. Тут у нас — андерграудно-авангардистська версія епічної саги в ефектних мінімалістичні декораціях і з освіжаючою ноткою божевілля. Погодьтеся, звучить здорово.
Це вже справжній хіт
Глядачі і критики навперебій твердять, що «Жадібне серце» — одна з кращих п’єс на українській сцені за останні роки. Такий театральний феномен не можна пропустити: тим більше, що шанс скласти про нього думку найближчим часом буде в Маріуполі тільки один.
«Я огризався і організовував змови все моє життя — інакше як бути королем і дожити до моїх років».
Генріх, дія перша
Гаразд, все, ви мене переконали. Де і коли будемо дивитися?
П’єсу покажуть в «ПК Молодіжний» (вул. Харлампiївська, 17) у неділю, 27 листопада. Початок о 18:00, тривалість — 2 години 45 хвилин з антрактом.
Вартість квитків — від 100 до 220 гривень. Купити їх можна тут.