Нікополь та Провіданс
Багато хто з містян та гостей Маріуполя вважають за найстарший металургійний завод Донеччини саме комбінат Ілліча, адже офіційно рік його заснування вважається 1897 рік. Але небагато хто знає, що 1 лютого 1897 року виготовлено першу продукцію металургійного американського заводу в Маріуполі “Нікополь”, а з 1898 року в нашому місті починає працювати бельгійський завод “Руський Провіданс”. І тільки з установи в Маріуполі радянської влади, на базі “Нікополю” та “Провідансу” створено комбінат Ілліча – наш сучасний металургійний гігант.
Найдовший фонтан України
Офіційно параболічний пішохідний фонтан на оновленій площі свободи увійшов у Книгу рекордів України, як найдовший. Його довжина 36 метрів, а ширина – 7,5 метрів. Маріупольський фонтан цікавий ще й своєю світлодинамічною грою прямо на струменях води. А пробігтися через водну арку вже стало доброю традицією у всіх відвідувачів реконструйованої площі Свободи.
Найбільша риба Азовського моря
Рибалка Вороб’єв 7 вересня 1928 році спіймав у Азовському морі тунця. Довжина риби була 260 см, а вага – 288 кг. Вдалого прихильника рибалки та не таку вдалу спійману рибу було зафіксовано на фотографії, яка й дотепер зберігається у маріупольському Краєзнавчому музею.
Якір – це тільки символ моря або щось ще?
Сучасний герб Маріуполя було стверджено 17 травня 1989 року, у центрі композиції якір – символ портового міста. Але автор гербу – відомий художник-медальєр Юхим Харабет, вніс у герб міста ще один зміст. Якір складається з ковша, з якого виливається сталь. Адже Маріуполь завжди був провідним металургійним містом. У сучасному бренді міста – якір також є провідним символом нашого міста, тим самим зберігаючи традиції портового та індустріального Маріуполя.
Греки Приазов’я
Греки Приазов’я займають третє місце серед етнічних груп Донецької області. Не всі знають, що наші греки поділяються на 2 групи: уруми та румеї. Румеї використовують румейський діалект грецької мови, а уруми спілкуються мовою, яка належить до тюркської групи мов. І хоча в селищах ці дві групи мешкають окремо одна від одної, між ними ніколи не було ворожнечі. Усі вони вносять неповторний грецький колорит в нашу культуру, а свої традиції дбайливо зберігають споконвіку.
Перший порт Маріуполя
Сьогоднішній сучасний порт ми бачимо з пляжів Маріуполя, але навіть не думали про те, що перший дореволюційний порт нашого міста знаходився у зовсім іншій стороні. Наші пращури йшли вулицею Бондарною (нині Італійською), аби потрапити до “Пристані”, “Біржі” або першого офіційного порту міста Марії, який проіснував до 1941 році. На території порту біля річки Кальміус було пізніше відкрито перший морський вокзал.
Велика культурна столиця України
У 2020 році Маріуполь переміг у конкурсі Українського культурного фонду “Культурні столиці” та отримав статус “Велика культурна столиця України 2021”. Ця перемога несе за собою не тільки 11 цікавих культурних проєктів, але й розбиття стереотипу, що наше місто – суто індустріальне. Детальніше про проекти можна дізнатися тут
Сталевар та драмтеатр
Будівля маріупольського драматичного театру з’явилася на архітектурній мапі Маріуполя у 1960-му році. І коли дивишся на композицію, здається, що це типовий представник радянського класицизму, але якщо придивитися уважніше, то серед статуй акторів та музикантів можна побачити сталевара, шахтаря та хлібороба. Це не просто відання шани цим актуальним для Донеччини професіям, але й приклад того, як індустріалізація вплинула на архітектуру.
Кальміус та кораблі
Не всі знають, що річка Кальміус раніше була суднохідною. Правий беріг можна вважати за пращура портів Маріуполя. Адже саме на цьому березі залишали свою човни: “дуби”, “байдаки” та “чайки”, запорізькі козаки, які будували фортецю Домаху.
Де приховується тюльпанове дерево?
Батьківщиною тюльпанового дерева вважається Північна Америка, але ростуть ці деревця і в Маріуполі. Зустріти декілька представників цього рослинного виду можна на площі Свободи. Вважають, що вік цього дерева може перевали за 500 років. Свою назву рослина отримала через схожість її квітів з тюльпанами. До речі, період цвітіння приходиться на кінець травня – початок червня, саме у цей час тюльпанові дерева знаходяться у розквіті своєї краси.