5e1248c7f322b
5 правил усвідомленого колядування

Колядки, коляди, щедрівки та засівалки: коли, що та як співають на зимових канікулах?

Традиція співати різдвяні або зимові календарні пісні з’явилася в українців давним-давно, ще за часів язичницьких обрядів.

Саме слово колядка походить чи то від римського Calendae, чи то від грецького κάλανδαι: історики та лінгвісти досі ніяк не погодяться. У наших греків Приазов’я Новий рік традиційно називають Каланда, а колядники — неодмінний атрибут зимових свят.

Язичницьку традицію зустрічати зимове сонцестояння з веселими колядками, рядженими та народними гуляннями адаптували до Різдва з прийняттям християнства. Пісні про сонце змінилися біблійними сюжетами, вогняне світило потіснила різдвяна зірка. Але всі інші складові ритуалу збереглися: по дворах повинні ходити колядники з рядженими й співати господарям пісні.

Так у чому все ж-таки різниця?

Колядки — обрядові календарні пісні зі світським змістом, коляди — релігійні різдвяні пісні. Щедрівки та засівалки співають, щоб побажати добробуту та гарного врожаю господарям.

Коли й що співати?

Колядки співають на Різдво, щедрівки — в останній день року, а засівалки у перший день нового. За григоріанським календарем колядують 25 грудня. Ті, хто святкують за юліанським, колядують 6 січня, щедрівки співають 13 січня, а засівалки з традиційним «сію-вію посіваю» та засипанням порога зерном на удачу — 14 січня.

А хто такі міхоноші?

У колядників є своя ієрархія. Головний знавець пісень та кермовий — «береза». З ним колядують складальник, музиканти та міхоноша — веселун, відповідальний за комедійну складову компанії.

А власне, що співати?

Для ознайомлення з репертуаром є численні збірники з текстами, аудіоальбоми колядок та щедрівок. Серед них, авжеж, знайдуться найбільш популярні: наприклад, “Добрий вечір тобі, пане господарю” або “Нова радість стала”. 

Перша, до речі, вже не раз лунала у виконанні відомих співаків — та навіть звучала у легендарних “Тінях забутих предків” Параджанова разом з «Во Вифлеємі нині новина». 

Де послухати або подивитися, як колядують

У понеділок, о 17:00, на Театральній площі зберуться колядники, а поводирем виступить громадська організація «Місце щасливих людей». Усіх охочих приєднатися до традиційного обряду приймають в компанію. Та обов’язково повертайтеся на Театральну площу о 19:30: в програмі справжній різдвяний Вертеп.

12 січня на Театральній площі обіцяють фестиваль Колядок. Зберуться ватага колядників як з різних куточків країни, — з Хмельницької, Львівської, Чернівецької областей — так й місцеві колективи. Початок о 14:00, організатор — «Міра Безпеки».

 

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять