5dd1b1fa2924d
5 причин сходити в кіно на “Ціну правди”

 

Говоріть правду незважаючи ні на що

 

Вже зовсім скоро — 28 листопада — в прокат вийде новий фільм Аґнешки Голланд: “Ціна правди”. Розповідаємо, чому ви обов’язково повинні подивитися цей фільм і чому його напевно не покажуть в Росії.

 

Це більше ніж байопік про відомого валлійського журналіста

Сценарій фільму — не просто байопік про відомого валлійського журналіста Гарета Джонса, хоча його історія й лежить в центрі головної сюжетної лінії. 

Джонс був талановитим журналістом, який взяв інтерв’ю у Гітлера та планував написати таке ж сенсаційне інтерв’ю зі Сталіним. Але замість цього він став першим представником західних ЗМІ, який відкрито написав про Голодомор — після того, як, незважаючи на сувору заборону Радянської влади, з’їздив в Україну і побачив масштаб трагедії своїми очима.

Історія цілком і повністю заснована на реальних подіях: статті Джонса опублікували «Manchester Guardian» і «New York Evening Post». Зрозуміло, на журналіста у ту же мить обрушилася хвиля критики й звинувачення у брехні, оскільки влада категорично заперечувала наявність проблеми.

Сам Джонс загинув, не доживши до 30 років, при дивних і загадкових обставинах.

Роль головного героя дісталася популярному британському акторові Джеймсу Нортону, якого ми знаємо і любимо по “Війні та Світу”, “Гранчестеру” та “Макмафії”. Крім чарiвного Нортона у фільмі знялася Ванесса Кірбі та Пiтер Сарсгаард.

До речi, зоряний каст доповнили польські та українські актори, а саундтрек, який звучить в титрах, записала Джамала.

Джеймс Нортон

Це фільм про «фейковi новини» і «боягузливу владу».

Польський режисер Аґнешка Голланд — живий класик європейського авторського кіно і голова Європейської кіноакадемії присвятила свій останній фільм голоду в Україні не просто так. Розмовляючи з Радіо Свободою режисер сказала, що “Ціна Правди” — “історія про фейковi новини, альтернативну реальнiсть, кризу медіа і боягузтво влади». Все це, за словами учениці Анджея Вайди та Кшиштофа Зануссі, сьогодні актуально як ніколи.

Фільм, який знімали про Україну і в Україні

«Ціну правди» переважно знімали в Польщі та Україні, деякі епізоди — в Шотландії. Усі сцени в Москві відзняли в Харкові. Аґнешка вважає, що фільм взагалі не покажуть в РФ, тому що «для більшості росіян історія залишається проблемою».

Сценарій до фільму написала американська журналістка Андреа Халупа, чиї батьки-українці потрапили в США після того, як в 1945 опинилися в таборі для переміщених осіб в Європі. 

Свій сценарій про Голодомор в Україні вона писала 14 років. Щоб створити живий образ Гарета Джонса, про якого збереглося не дуже багато інформації, Халупа знайшла його внучатого племінника, прочитала листи та з’їздила в Уельс, де ріс і вчився герой.

Цена Правды

Це фільм, який цікавий не тільки нам

Критики, які переглянули фільм на фестивалях, переконані, що з перших кадрів він натякає на протистояння США і Росії. Пропагандистська війна, вбивства журналістів, авторитарний режим — основні теми картини легко синхронізуються з заголовками сьогоднішніх ЗМІ.

Крім того, в стрічці повно посилань для справжніх цінителів кіно. Алюзії на “Громадянина Кейна”, “Алмази ночі” і “Три кольори” — найшвидші асоціації.

Чому це так важливо для нас?

Це фільм про країну, в якій ми живемо, і про трагічні події в її історії, які довгий час замовчувалися і заперечувалися. Сьогодні Україна, США і ще близько 20 країн офіційно визнали Голодомор геноцидом українського народу.

В 32-33 роках ХХ століття в Україні загинуло вiд голоду вiд 4,5 до 7 млн. чоловiк. Реальна кількість померлих — предмет постiйних суперечок і нескінченних досліджень істориків. Минулого року на “Радіо Свободi” опублікували окремий матеріал, присвячений суперечкам навколо точної цифри загиблих.

Кожну четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять жертв Голодомору. У Маріуполі поруч з Театральною площею встановлено пам’ятник “Жертвам Голодомору 1932-1933 р. та політичних репресій”, у якого 23 листопада зберуться маріупольці, щоб вшанувати хвилиною мовчання загиблих від страшного голоду.

А де можна подивитись?

Хоча гарантій, що фільм буде йти в Маріуполі, поки немає — стрічку, можливо, покажуть в «Мультиплексi» (Порт-Сіті, Запорізьке шосе, 2). Схрестимо пальці й будемо сподіватися на краще.

 

 

 

 

 

 

 

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять