Символи міста — це ті самі будівлі, пам’ятники, вулиці, сходи й фонтани, за якими його впізнають навіть ті, хто тут жодного разу не був.
Ейфелева вежа та Бранденбурзькі ворота, Біг Бен з Емпайер-Стейт-білдінг, Потьомкінські сходи чи шпилі Солсбері. У нашого міста є свої, більш ніж впізнавані символи.
Символ — Вода
Головний символ Маріуполя — якір, й тут все логічно. Ми живемо у місті, який тримається на двох китах: море та промисловості.
Якір у нас на гербі, на туристичних листівках, логотипах, інсталяціях, фотозонах. Він викладений з каменю на Грецькій площі, — так, щоб красиво можна було зняти з дрона — а ще один свіженький монументальний у золоті стійко стримує набіги вандалів у підземного переходу у центрі міста.
Не те щоби якір потіснив свій символ-приквел — Азовське море. Скоріше, став його логічним та графічним талісманом. Море завжди було та буде найголовнішим символом цього міста й привабливим туристичним магнітом.
А ще на ім`я “водного” символу міста успішно претендують фонтани Маріуполя: сучасні, музичні, з неймовірною ілюмінацією. Один з останніх — на Площі Свободи — просто унікальний, та ми чекаємо на реконструкцію з непідробним інтересом.
Символ — Метал
На в’їзді у місто стоїть величезний сталевар, який із задоволенням переодягається у сезонні інсталяції й багато років був символом міста, який у ті часи називався Жданів.
На в’їзді у радянські мегаполіси взагалі любили споруджувати якусь оду робітникам та селянам, визначаючи основний внесок міста у загальний валовий продукт. Шахтарі, Металурги, Сталевари та інші трудящі охоче заміняли «пусті» та світські візитні картки міст. Місцевий алюмінієвий символ промислового минулого й те, як активно художники та активісти перетворюють зовнішність суворого роботяги зі сталеварською ложкою своїми інсталяціями — теж символ часу.
До речі, деякі заслуженого Сталевара вважають символом лихих 90-х. Під час сплеску активності кримінальних угруповань статую, за чутками, бійці місцевих бригад вважали зручною мішенню, через що особа металурга покрилася кульовим висипом.
Символ — Каміння
Архітектурних родзинок у Маріуполі чимало. У який бік з серця міста не підеш — знайдеш вигадливі маскарони, будинки з привидами, історичні руїни та інші визначні пам’ятки. Але на головний архітектурний символ Маріуполя претендують, мабуть, тільки кілька відомих споруд.
Вежі-близнюки — напевно, найвідоміші архітектурні пам’ятки міста Марії, хоча за історичними мірками вони досить юні.
Будинки зі шпилями побудували близько Театрального скверу після закінчення Другої Світової війни. Раніше на їх місці стояли будинки маріупольського купця та мецената Хараджанова, але після відступу німецьких військ від домівок мало що залишилося через пожежу, яку на прощання влаштували окупанти.
Архітектор Яновицький не поскупився на еркери, башточки, колони та іншу ліпнину дуже вчасно. Проєкт втілили у життя буквально напередодні Хрущовського хрестового походу на антисоціалістичні надмірності фасадів. Якби не генеральна лінія партії, можливо, вся колишня вулиця Артема зараз би виглядала не менш витончено ніж близнюки.
На щастя, Будинки зі шпилями створювалися у режимі необмеженого польоту уяви. Вийшло досить круто — та знамениті будівлі по праву можуть називатися символом Маріуполя. Але є й альтернативний архітектурний символ міста — Вежа.
Дітище Нільсена заслужило цей титул з кількох причин. По-перше, вона шалено красива. По-друге, архітектор Нільсен — людина, яка перетворила ландшафт міста, а башта одне з найвідоміших його будівель. По-третє, символами міста стають не по директиві зверху та навіть не шляхом демократичних виборів або незалежних соцопитувань. Символ міста — дитина стихійної популярності, а у Маріуполі нема місця популярніше за башту. Саме сюди у першу чергу біжить кожен турист: у “Вежі” зібрана уся корисна інформація про місто та й мало хто може влаштувати цікаву екскурсію по місту краще місцевих адміністраторів.
Символ — Вогонь
Тетрапод став впізнаваним символом-оберегом Маріуполя після початку військових дій на Донбасі.
Художники перетворили хвилерізи, створені приборкати морські хвилі, у яскраві арт-об’єкти у 2013 році, до ювілею міста.
Спочатку симпатичні гідротехнічні споруди розкидали по Маріуполю, як інсталяції, а з початком військових дій відвезли на блокпости, щоб використовувати як протитанкові загородження.
Відтоді бетонні тетраподи — дуже міцні, надійні та стійкі споруди — стали символом стійкості прифронтового Маріуполя. Один такий розмальований тетрапод стоїть на Театральній площі, з ним охоче фотографуються приїжджі й місцеві.
До того ж, тетраподи надихнули маріупольських умільців на створення різній сувенірній продукції — від ювелірних прикрас до мініатюрних брелоків.
Символ — Повітря
Це скоріше антисимвол промислового Маріуполя. Класичний пейзаж з трубами та димом на в’їзді — сумна візитка промислової артерії міста. Проблема екології в Маріуполі неймовірно актуальна та не сходить з перших шпальт ЗМІ вже багато років, а Грета Тунберг буквально дитина у ретроспективі екологічного активізму міста Марії.