Міжнародний День рибальства відзначається 27-го червня. Це свято офіційно встановлено за рішенням Міжнародної конференції з розвитку та регулювання риболовлі у липні 1984-го року. Це одне з найстаріших та наймасовіших захоплень людства. Наша команда щиро вітає рибалок, ми бажаємо вам відмінного кльову та відерце великого улову!
Маріуполь — морське місто з різноманітною водною фауною: бички, тюлька, хамса та, навіть, осетер. Життя біля моря — це привілей: смаколики з рибного меню з чудовим краєвидом морських пейзажів та музикою хвиль. Гуляючи пірсом, у різний час доби та пору року можна зустріти багато прихильників рибальства.
Картина І.Чашникова “Рибалки Маріуполя”
Чи було так завжди? Рибний асортимент міста Марії був набагато разючим, ніж зараз. На Рибній площі, яку офіційно не зафіксували на картах міста, продавали судаків (місцеві називали цю рибу “сулою”), лящів, камбалу, чехоню, шемаю, чорноморський оселедець, азовський пузанок, вугор, сом, жерех, азовський анчоус-хамса та багато інших. Такі делікатеси, як осетрів та севрюгу, місцеві господині купували переважно тільки в живому вигляді, адже існувала думка, що можна отруїтися.
Фото oldmariupol
До речі, вище згадана Рибна площа Маріуполя розташовувалась поблизу вулиці Італійської. У попередньому матеріалі про старовинний порт, ми згадували, що ця стежка вела й до нього. Отже, свіженьку рибу доволі швидко приносили на базар, тільки но спіймали в морі. Придбати морські смаколики можна було і на вул. Італійській до самої Торгової, від цих рибних магазинів, на жаль, залишилися лише згадки.
Рибалки цінували такий світ морських мешканців, тому ніколи не ловили “молодь”, чекали, коли підросте. Як зазначають маріупольські краєзнавці, промислового лову бичків та тюльки до революції не було, цю рибку берегли як корм для крупнішої риби. У рибалок існував свій “секрет”: у спекотну та маловітряну погоду від берега вивозили каміння, биту цеглу, паровозну золу, після чого скидали ці матеріали у море, це робилося рибальською сім’єю для створення штучних рифів, у яких заводилася риба, та позначення місця, де в майбутньому можна очікувати гарні улови.
Ось такого тунця можна було спіймати в Азовському морі у 1928 р.
Заможні містяни купавали заморські рибні делікатеси у магазині Товариства споживачів по вул. Миколаївській. Про це навіть написали в газеті «Маріупольське життя» від 22 березня 1909-го:
«У магазині Товариства споживачів (Миколаївська вулиця, будинок Земства) до свят отримали оселедця королівського, дунайського, шотландського, керченського, ризького та серебрянку, анчоуси в банках, рибні консерви ».
Поступово торгівля рибою “перемістилася” на Базарну площу біля Харлампієвсього собору, а словосполучення “Рибна площа” забулось.
При підготовці матеріалу використовувались матеріали краєзнавця Сергія Бурова.