Фінальний дайджест року: як тема Маріуполя відображалися в новинах останнього тижня 2024 року
Щотижня ми нагадуємо вам про новини, історії, ініціативи та заходи, які стосуються Маріуполя та його людей. Наприкінці цього року ми багато згадували про святкування різдвяних і новорічних свят в місті Марії до повномасштабного вторгнення, говорили про традиції та події вільного Маріуполя.
Завершується 2024 рік — рік, який знову нагадав нам про силу людської пам’яті та незламність духу маріупольців. Маріуполь живе в серцях своїх людей, які щодня виявляють турботу про місто: у спогадах, у благодійних ініціативах, у прагненні плекати пам’ять про місто та його героїв після трагедії.
Чим запам’ятався останній тиждень 2024 року?
1. Напередодні Різдва у Львові відбулася зворушлива акція-перформанс, покликана нагадати світові про українських військовополонених з Маріупольського гарнізону, які перебувають у російських катівнях.
Особливу роль у проведенні і підготовці акції відіграла львівська художниця Зірка Савка, яка також долучилася до створення плакатів на платформі «Mariupol Reborn».
Центральним елементом акції став символічний стіл, розділений навпіл. Одна частина була прикрашена святковими атрибутами, тоді як інша містила металевий посуд, що символізував життя в неволі. «Основна ідея цього дійства – показати, що у полоні немає свят, немає Різдва. Ми живемо у двох реальностях: в одній збираємось за святковим родинним столом, в іншій – наші полонені чекають на звільнення і мріють обійняти свою родину,» – пояснює мисткиня.
2. Ініціатива «Місія-Маріуполь» від платформи пам’яті «Меморіал» та «Серце Азовсталі» продовжує поповнюватися історіями незламних героїв, які боролися за свободу України.
Нова історія в межах проєкту присвячена Івану Ваховському – старшому лейтенанту Збройних сил України, який здійснив два героїчні польоти до Маріуполя, рятуючи життя побратимів.
Іван служив бортовим авіаційним техніком у 16-й окремій бригаді армійської авіації. У 2020 році він брав участь у миротворчій місії ООН у Конго, де, зокрема, займався евакуацією людей під час виверження вулкана. З початку повномасштабного вторгнення боронив Україну. Він здійснив два польоти у Маріуполь, але з другого польоту не повернувся…
Іван був різнобічно обдарованою людиною: малював портрети, грав на кількох музичних інструментах. Він мріяв одружитися, подорожувати до океану в будиночку на колесах, спробувати себе у серфінгу та зайнятися 3D-моделюванням. Дізнатися більше про життя героя ви можете у спецпроєкті «Місія-Маріуполь».
3. У Дніпрі триває виставковий проєкт, присвячений героям військової частини 3011 Національної гвардії України, які боронили Маріуполь.
До 25 січня ви маєте можливість відвідати цей простір, де під час кураторської екскурсії дізнаєтесь більше про життя оборонців і побачите інсталяції та пам’ятні об’єкти, що глибоко розкривають силу духу наших захисників.
Нещодавно виставку відвідали представники Сєвєродонецької громади, а також пожежники Новоолександрівського пожежно-рятувального підрозділу. Ми вдячні кожному, хто долучається до збереження пам’яті про героїв.
Команда «Місто Марії» продовжує присвячувати виставкові проєкти пам’яті та меморіалізації подвигу Маріупольського гарнізону. Ми шануємо їхній героїзм і нагадуємо про важливість їхнього внеску у боротьбу за незалежність України.
Відвідати виставку «3011: Обличчя Нескорених» можна за адресою:
м. Дніпро, вул. Княгині Ольги, 11.
Графік роботи: з понеділка по п’ятницю 10:00 – 18:00.
Довідки за телефоном: (073) 940-67-22.
Рік, що минає, став для команди «Місто Марії» часом важливої праці та розширення нашої діяльності. Ми ділимося тим, що вдалося реалізувати у 2024 році:
• 11 виставкових проєктів: виставка сучасного мистецтва «Fenix Reborn», проєкт про знищені вітражі Маріуполя «Обережно Крихке», міжнародна експозиція «Mariupol-Gdansk: sister cities, sister stories», мандруюча експозиція «Портрети Маріуполя», акція «Де Ти» у 16 містах України до річниці трагедії в Маріупольському театрі, виставка-переосмислення «Лабіринти незламних міст», виставка зброї, яка стала предметом мистецтва «Заради Життя», плакатна виставка «М86» і літопис оборони Маріуполя, виставка «Хрест і Надія», екскурсії-прогулянки зі згадкою про Маріуполь у 17 містах України «Паралелі міст», виставка «Азов. Янголи Маріуполя».
Завдяки такому доробку нашій команді вдалось налагодити цінну співпрацю як з митцями та мисткинями, так і громадськими організаціями, освітніми закладами, партнерськими інституціями та установами, а також з родинами Маріупольського гарнізону, чиї рідні загинули під час боїв за Маріуполь, теракту в Оленівці або зараз перебувають в полоні. Робота з темами пам’яті та меморіалізація стала визначним питанням для нашої команди у 2024 році, діяльність в цьому секторі ми плануємо продовжувати й надалі.
13 міст: саме в такій кількості населених пунктів були представлені доробки команди.
Київ, Львів, Дніпро, Вінниця, Рівне, Черкаси, Житомир, Кропивницький, Кривий Ріг, Кам’янське, а також Відень (Австрія), Варшава (Польща), Утрехт (Нідерланди) почули історії Маріуполя та його мешканців, дізнались більше про місто та його трагедію, тисячам людей вдалося ближче познайомитися з культурою, історією та болем Маріуполя.
Ми створили нові рубрики на своїх інформаційних майданчиках, розширивши тематику матеріалів та залучивши ще більше читачів, а особливе місце у нашій роботі посіли публікації про героїзм захисників і захисниць міста. Ми присвятили понад 60 статей бійцям Маріупольського гарнізону, щоб вшанувати їхню мужність та розповісти їхні історії широкій аудиторії.
Ці результати стали можливими завдяки підтримці наших партнерів, читачів і всіх, хто долучається до нашої спільної справи — збереження духу Маріуполя, який живе у кожному з нас.
Дякуємо, що ви з нами! У новому році ми продовжимо працювати задля майбутнього, в якому Маріуполь залишатиметься символом стійкості, надії та єдності.
Підписуйтесь на наші сторінки:
Інстаграм
Фейсбук
ТікТок
Телеграм