герб кременевка
Історія регіону. Селище Кременівка (Чердакли)

Історія регіону. Селище Кременівка (Чердакли)

Території Надазов’я відрізняються від північніших територій України не лише своїм кліматом, а ще й назвами топонімів. На відміну від більшості регіонів нашої держави – населення Надазов’я зберігло частину назв, що походять з кримськотатарської мови.

Однією з таких назв є селище Чердакли, після 1945 року перейменоване радянською владою на Кременівку. Його історія починається у 1780 році, коли кримські переселенці обрали для свого проживання місцевість у міжріччі Кальчику, Калки та річки Полкової.

Кременівка-Чердакли на мапі Маріупольського повіту. Мапа Грінера 1916 року.
Селище Кременівка-Чердакли на мапі Маріупольського округу. 1930 рік.

Назва села була обрана за спільним для кримських переселенців принципом – як нагадування, про місце звідки відбулось переселення. На території сучасного Криму неможливо знайти селище Чердакли, оскільки після депортації кримських татар у 1944 році, село зникло.

Що стосується населення яке заснувало «нове» Чердаклі, то воно складалося з вихідців з кримських сел Чердакли, Каракуба та Бай-Су. Етнічно та лінгвістично ці переселенці  були не греками, а татарськими християнами грецького закону (православні).

Скельні виступи навколо сучасної Кременівки

Цікавим є те, що більшість татарського населення проживало у степових районах Криму та на північному боці Кримських гір. Це територія поєднання степу, ярів та скал. Саме тому можна зрозуміти, чому кримські переселенці обрали для свого проживання цю територію, якщо порівняти рельєфи розташувань кримського та надазовського Чердакли – можна побачити схожі ландшафтні умови.

Місце розташування села Чердакли у Криму
Місце розташування села Чердакли у Надазов’ї

Що стосується господарської діяльності, то першою та найбільш розповсюдженою діяльністю було скотарство, а саме вівчарство. Незважаючи на переселення до більш північних територій, у порівняні з Кримом, тварини краще акліматизовувалися ніж агрономічні культури та рослини, які переселенці привезли з собою.

З часом у господарстві мешканців Чердакли з’явились і воли, і корови, які активно розводились, як для власних потреб, так і для продажу. Велика роль цих тварин підкреслюється і тим, що вони винесені на герб населеного пункту.

Герб населеного пункту. Висвітлено дві назви села

З першою хвилею переселення на ці території переселилося близько трьох сотень колишніх «кримців», які протягом перших десяти років облаштовували побут на новому місці, після якого село почало розвиватися вже як справжній населений пункт, в якому почали з’являтися нові ремесла (виготовлення цегли та черепиці), млин та магазини. За переписами 1859 року в Чердакли проживало 1000 осіб населення, яке поступово зростало. Вже за підсумками перепису 1897 року у селі проживало 2072 особи, а у 1908 році – 2322 особи.

Серед цих людей є і досить відомі люди, наприклад Хартахай Феоктист Авраамович – український педагог, історик, етнограф, засновник перших середніх навчальних закладів у Маріупольському повіті, перший дослідник історії греків Приазов’я та соратник Тараса Григоровича Шевченка.

undefined
Ф.А. Хартахай

Також, у цьому селі народився і головний конструктор двигуна танку Т-34 – Челпан Костянтин Федорович, якого було репресовано та розстріляно у 1938 році.

Челпан Константин – Московское общество греков | Σύλλογος Ελλήνων Μόσχας
К.Ф. Челпан

Серед наших сучасників також є відомі люди з цього села, до таких відноситься народна артистка України Черказова Євгенія Іванівна – українська акордеоністка і педагог.

Є.І. Черказова

 

Село не мало великих розмірів та кількості населення, але незважаючи на усі ці фактори село було місцем навколо якого проводились чисельні фестивалі грецької культури «Мега Йорти», з’їзди альпіністів, краєзнавців та археологів.

 

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять