Маріуполь – місто на узбережжі Азовського моря, у якому об’єднується індустріальна потужність нашої країни, багатонаціональний колорит та бурхливе культурне життя. Цьогорічний статус “Велика культурна столиця” надає нам можливість яскраво проводити майже кожні вихідні. Ми поступово розвиваємо туристичний потенціал нашого регіону, та дуже полюбляємо коли до нас приїжджають в гості. Ми спробували підготувати гайд, яким можна скористатися, якщо ви тільки збираєтеся до нас в гості чи якщо ви тільки-но приїхали до Маріуполя, а також якщо до вас приїхали друзі в гості і ви не знаєте, що цікавого їм показати. Маріуполь – місто, в якому кожний знайде те, що залишиться в серці!
Побачити наше лагідне море!
Для багатьох гостей міста маріупольський пірс стає місцем, з якого розпочинається знайомство з Маріуполем та Азовським морем. Наприкінці серпня наш пірс нарешті отримав завершений вигляд, не тільки як своєрідна доріжка у море, але і як повноцінна зона відпочинку. Тут є все аби гарно провести час: затишні альтанки та шезлонги, зелені газони, місця з неймовірно гарними ракурсами на місто, порт та, звісно ж, море! Тут можна як спокійно почитати книгу, так і весело провести час з друзями. Щодня на першій частини пірсу працюють фудкорти на різний смак – тож поласувати смаколиками можна прямо під звуки хвиль та з виглядом на Азовське море.
Пірс знаходиться неподалеку від залізничного вокзалу Маріуполя. Дістатися до нього можна також маршрутом №105 та тролейбусом №7. Через дорогу від пірса по Приморському бульвару знаходяться декілька готелів, ресторани та нічний клуб.
Адреса: Приморський бульвар, 17.
Побачити місто як на долоні
Гордість Маріуполя – це красуня-вежа. Історична будівля, яка 111 років тому стала справжнім архітектурним проривом міста, і сьогодні виконує цікаві функції. Тут розташований Культурно-туристичний центр “Вежа”. Широкий вибір екскурсій містом та автобусні тури, різноманітні виставки (особисто ми очікуємо виставку до Дня міста наприкінці вересня. Нам представлять портрети відомих мешканців Маріуполя). Але головною родзинкою “Вежі” є оглядовий майданчик. Висота самої будівлі 33 метри, але побудована вона на найвищій точці міста. Тому з віконець оглядової можна побачити весь Маріуполь та його потужність. Тут видно індустріальні об’єкти міста, море, порт, історичні будівлі, головний проспекти міста. А ввечері вежа та центральні будинки підсвічуються та мерехтять тисячами вогників, виглядає це дуже ефектно та атмосферно.
“Вежа” знаходиться в самісінькому центрі міста. Дістатися до неї можна з будь-якого району міста за допомогою комунального транспорту. Зупинки: Драматичний театр, Центральний ринок або Підземний перехід. Поблизу водонапірної вежі є торговельний центр, кав’ярні, ресторани, Драматичний театр та Театральний сквер.
Адреса: вул. Архітектора Нільсена, 34.
Загадати бажання біля фонтану-рекордсмена України
З вересня 2020 року в Маріуполі з’явилася нова локація, яку і важко назвати просто сквером або місцем відпочинку. Багатофункціональність площі Миру та Свободи, а також таке важливе посилання, яке несе її філософія – робить цю локацію абсолютно неповторною не тільки для нашого міста, але й для всієї країни. Це перша в Україні площа, яка живе у реальному та віртуальному просторах. 25 птахів символізують усі регіони нашої країни, а також влаштовують лазерно-світлове шоу. Відсканувавши QR-код на площі, в спецдодатку можна намалювати свого дельфінчика, який потом з’явиться на площі у вигляді проєкції.
Справжня прикраса площі – 37-метровий параболічний пішохідний фонтан, який увійшов у книгу рекордів України. Влітку ми пропонуємо всім пробігтися під арковими каскадами з води, а восени – можна просто загадати бажання – і воно неодмінно здійсниться, адже площа Свободи – це справжнє місце сили багатьох поколінь маріупольців.
Адреса: пл.Свободи, 1. Дістатися до локації можна з будь-якого району міста, адже тут знаходиться одна з найбільших транспортних розвилок Маріуполя.
Зробити фото на фоні маріупольського замку
Однією з незвичних цікавих локацій нашого міста є маєток лікаря Сергія Гампера або маріупольський замок, як його ще називають. Цікава будівля у готичному стилі була зведена на перехресті XIX та XX століть, і відтоді вона є абсолютно унікальною та неповторною для еклектичної архітектури Маріуполя. Біля будинку можна побачити оригінальну бруківку, а сам спуск до маєтку так і прозвали – Гамперівський.
Адреса: вул. Земська, 45. Знову ж таки можна дістатися сюди пішки від залізничого вокзалу або з проспекту Миру – центральної вулиці Маріуполя (ор-р ДОСААФ). Від будинку Гампера можна пройтися атмосферним райончиком Слобідка та вийти до моря.
Знайти маленьких Нільсенів
Усього шість міні-скульптурок архітектора Віктора Нільсена, автора водонапірної вежі та ще багатьох цікавих історичних будівель, які й сьогодні прикрашають Маріуполь, розташовані в нашому місті. Вони встановлені в місцях, які так чи інакше пов’язані з творчим або особистим життям Віктора Олександровича. Одна з них знаходиться біля водонапірної вежі, в якій можна взяти буклети “Історична прогулянка” з мапою маршруту, в якому позначені всі скульптурки.
Існує сучасна легенда, якщо “дати п’ять” архітектору біля вежі – то в вашому будинку завжди буде вода 🙂
Адреси: вул. Архітектора Нільсена 34; вул. Харлампіївська 17/25; вул. Георгіївська 69; вул. Семенішина 49; вул. Мічмана Павлова 10.
Побачити велику колекцію маріупольських мозаїк
Як зазначають маріупольські журналісти та краєзнавці, автори путівника маріупольськими мозаїками – Олександр Чернов та Станіслав Іванов, в Маріуполі зібрана одна з найбільших колекцій монументального мистецтва в Донецькій області. У нашому місті можна побачити панно Леля Кузьменкова, Валентина Константінова, Алли Горської, Віктора Зарецького, Віктора Арнаутова, Якова Райзіна та багатьох інших яскравих представників монументалізму.
Відвідати храм, розписаний Петриківкою
Храм Святителя Петра Могили увійшов до книги рекордів України як єдиний храм у світі, повністю розписаний петриківкою. Під час Другої світової війни ця будівля була Німецькою комендатурою, опісля ж – стала кадровим управлінням пароплавства. Ззовні Храм нагадує корабель, а колір та стиль розпису відображають , зокрема, символ міста – море. Блакитний колір традиційно вважається Богородичним, а верхнім Храм названо як раз на честь Успіння Пресвятої Богородиці. Загальна площа розпису складає 500 погонних метрів, роботи тривали майже три місяці, а виконала його львівська майстриня Ольга Черьомушкіна. На першому поверсі знаходяться: Нижній, нині чинний, Храм на честь Святителя Петра Могили, що свого часу заснував Києво-Могилянську Академію. На другому поверсі діє Школа Бандури та українського живопису ім. Василя Сліпака, де люди можуть вільно навчатись таких дисциплін як: гра на бандурі, розпис у стилі «Петриківка», італійська/англійська/українська мови, вишивка, іконопис , писанкарство, валяння та ін.