Без назви
Маріупольська архітектура. Житлове будівництво

Маріупольська архітектура. Житлове будівництво

Маріуполь є прикладом міста, кількість населення якого збільшувалося у кілька разів під час подій пов’язаних з процесами індустріалізації, але що відрізняє наше місто від інших, це кількість таких «хвиль» збільшення населення. У Маріуполі таких хвиль було три: під час появи перших металургійних заводів наприкінці ХІХ століття, у роки радянської індустріалізації 1930-х років та після 1950-х років, коли металургійні заводи міста почали розширювати власне виробництво.

Кожне таке збільшення населення було пов’язано зі збільшенням житлової площі, яке нам цікаво з точки зору архітектури. За часів імперії для робітників у заводських колоніях будували цегляні будинки барачного типу, у яких проживали робітники та персонал середньої ланки. Ці будинки використовуються до наших днів, але вже не у якості бараків, а у якості багатоквартирних будинків. Територіально вони розташовуються у Кальміуському районі міста вздовж Нікопольського проспекту.

Бараки для робітників.

За часів радянської індустріалізації ситуація з житловим питанням була гірша, збільшення населення міста було пов’язано не лише з відновленням діяльності заводу Ілліча та будівництвом «Азовсталі», а ще й з Голодомором 1932-1933 років. У ті роки в Радянському Союзі проходили не лише процеси індустріалізації, а ще й спроби «швидкої» урбанізації населення – у зв’язку з масштабними хлібозаготівлям на селі, з початком Голодомору сотні тисяч селян уходили в міста, де була можливість отримати пайку хлібу за робочу зміну на виробництві або будівництві.

Что такое «Азовсталь». Фотогалерея о символе боев за Мариуполь — РБК
Завод “Азовсталь”

Оскільки за короткий час збудувати необхідну кількість житла було неможливо, люди селилися в саморобних бараках, землянках, у комунальних квартирах та гуртожитках. Пріоритетність в отриманні житла надавалася партійному та заводському керівництву, а також працівникам НКВС.

Після ІІ Світової війни та відбудови міста, яка закінчилася у середині 1950-х років відбулись зміни у архітектурному обличчі міста та у підході до вирішення житлового питання. Подією, яка вплинула на майбутній вигляд більшості міст в СРСР, був прихід до влади Микити Хрущова та його бачення вирішення житлової проблеми в містах Радянського Союзу. Завдяки впливу керівника ЦК КПРС у Маріуполі (та інших населених пунктах) почали зведення дешевого, але особистого житла для населення.

Панельна “хрущівка”

За зразок «хрущовки» були взяті європейські приклади будівництва житла для працівників. Але важливо розуміти, що наприкінці 1950-х років в СРСР було не кілька тисяч сімей, які не мали власного житла, а мільйони (!) сімей. Для забезпечення будівництва нових будинків були потрібні величезні кошти, які намагалися економити за рахунок будівельних матеріалів під час будівництва. Таким чином на територіях з різними кліматичними умовами з’явилися однакові будинки – від Берліну і до Далекого Сходу, від субтропічного Закавказзя до полярних широт на Півночі.

В Маріуполі «хрущовки» розташовані у кожному районі міста, проте, незважаючи на прагнення економії, у нас в місті є приклади «хрущовок» збудованих не з бетонних панелей, а з цегли. Це не дуже поширений тип будинків, але певні підприємства будували для своїх потреб більш дорогу версію «хрущовки».

Цегляна “хрущівка”

Але в нашому місті є ще один приклад типової радянської житлової забудови, яка також має назву, що є похідною від прізвища радянського генсеку – “брежнєвка”.

“Брежнєвка”

Леонід Ілліч Брежнєв був наступним, після Хрущова, керівником СРСР. Часи його правління розтягнулися майже на 20 років та отримали назву “застою”. Проте, з економічної точки зору, цей період був для Радянського Союзу роками економічного зростання. І це вплинуло і на державне будівництво житла.

9-ти поверхівки на проспекті Миру

Як і “хрущівки”, “брежнєвки” є у кожному з 4 маріупольських районів, проте з’явились вони фактично через 10 років після них. Пов’язано це було також з металургійними підприємствами та зі змінами політичного курсу – впровадженням “розвиненого соціалізму”, символом якого стали панельні 9-ти поверхівки. 

Головними відмінностями цих будинків від попередніх була кількість поверхів, а як наслідок – наявність лифту. Окрім цього, в 9-ти поверхівці квартири мали кілька конфігурацій (1-кімнатні, 2-кімнатні та 3-кімнатні), значну більшу за площею кухню та великі сходові майданчики.

Площа Луніна.

Будинками такого типу забудовувалися вулиці на околицях міста: 232 квартал (у місцевому жаргоні “на Пентагоні”), проспект Леніна (сучасний проспект Миру), проспект Будівельників, бульвар Шевченко та вулиці на Лівобережному районі Маріуполя. Так, наприкінці 1960-х – початку 1970-х років ці вулиці знаходилися на адміністративних кордонах міста. Саме після будівництва нових районів 9-ти поверхівок Маріуполь досяг свого максимуму у кількості населення, з цифрою понад 500 000 людей.

Сучасний Центральний район. Наприкінці 1960-х – околиця міста.

Можливо зараз для багатьох з нас сірі панельні будинки здаються атавізмами минулого, які псують автентичний вигляд міста, проте роль ціх 5-ти та 9-ти поверхівок для людей 1960-х та 1970-х років була надважливою. Зараз складно уявити, але величезна кількість нового міського населення проживала у дуже незручних умовах бараків, гуртожитків та комунальних квартир де не було особистого кухонного простору, власного душу/ванни або туалету. Саме тому, коли ви бачите таку панельку в інших містах України, варто розуміти, що перші власники цих квартир вважали за щастя отримати квартиру, де можна було жити приватним життям, а не насолоджуватися “перевагами” коммунального співіснування декількох сімей в одному приміщенні.

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять