Незвичайною візитною карткою міста стала одна з чільних робіт монументалістів Леля Кузьменкова і Валентина Константинова. Захопившись жанром мозаїки під впливом Віктора Арнаутова, молоді люди талановито і з великою експресією створили мозаїку “Металурги”. З 1975 року ця робота стала свого роду “швейцаром” маріупольського мистецтва, адже саме вона першою зустрічає гостей Маріуполя на місці свого розміщення, в залі очікування на залізничному вокзалі, і вже там знайомить людей з культурною спадщиною нашого міста.
Часто мистецтвознавці виділяють “маріупольський напрямок” в мозаїках, що утотожнюється зі створенням робіт найвищого рівня, які відображають близькі для міста і регіону мотиви – металургія, наука, трудова діяльність і національні сюжети. Сама композиція складається з декількох частин, які складають єдине ціле – динаміку та емоції. Засобами мистецтва відтворені різні етапи виплавки сталі та різноманітні технологічні процеси.
Не так давно, в червні 2019 року, мозаїка “Металурги” експонувалася на штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку в рамках виставки Carved in Smalto: Ukrainian Monumental Art of 1960-1980 ( “Вирізані смальтою: Українське монументальне мистецтво 1960-1980 років” ). Налічувалося понад 15 знімків шедеврів монументального мистецтва, які зробив фотограф Євген Нікіфоров, автор книги Decommunized: Ukrainian Soviet Mosaics, яка вийшла в 2017 році.
Варто зазначити, що місто Марії має унікальні роботи кращих майстрів-монументалістів, які або мали безпосереднє відношення до міста, або цікавилися колосальними економічними можливостями. Цей історичний і культурний пласт зникає просто на очах, а познайомитися з усіма роботами в Маріуполі, однозначно, варто встигнути.
Важливо! Доступ до мозаїки тимчасово обмежено у зв’язку з карантином.
Фото на головній – Станіслав Іванов