Декоративно-монументальне мозаїчне панно “Підкорювачі космосу” – одна з трьох робіт художника-монументаліста Віктора Арнаутова. Це відома і впізнавана робота в місті. Мозаїка знаходиться в самому центрі міста Маріуполя, а її площа займає близько 100 кв.м. Панно не закрите деревами, однак стан мозаїки недосконалий, значуща частина керамічних деталей осипалась.
Створення “Підкорювачів космосу” датується 1965-66 роком. Мозаїка присвячена такій значущій роботі в сфері космосу, як зв’язківцям. Вона зображує групу науковців, які готуються до взльоту ракети. Також можна помітити мікрофон в руці одного з них. Та ще цікавий той факт, що усі герої на панно спілкуються між собою. Мабудь тому це панно ще відоме під назвою “Зв’язок”.
Трошки про саму тему космосу. У 1950–80-х роках престижною вважалася робота в галузі науки. Новою технічною елітою та новими романтичними героями стають саме інженери. Наука тоді стала широкою темою для мистецтва. На фасадах будівель з’являлися багаточисленні мозаїки, які набували іноді навіть фантастичного характеру.
Віктор Арнаутов – однин із засновників американського монументалізму, який прожив свідоме життя в Сан-Франциско і досяг там небувалих висот. Після трагічної смерті жінки (1961) і виходу на пенсію, художник повернувся на вітчизну, отримав громадянство і оселився у Жданові (Маріуполі).
Вважається, що саме «Підкорювачі космосу», створені Віктором Арнаутовим, поклали початок новому культурному явищу в Маріуполі – монументальному мистецтву. Він також створив у місті такі монументальні роботи, як «Від скифів до космосу» в Маріупольському аєропорті (разом з В. П. Павлюком) та мозаїку на фасаді школи №54.