DJI_0413
"Ніч музеїв" у місті Марії: як це було

15 травня в Маріуполі вперше пройшов фестиваль “Ніч музеїв”. Цей проєкт було реалізовано в рамках програми “Маріуполь. Велика Культурна Столиця України 2021”, за підтримки Українського Культурного Фонду.

Для нашого міста це був неповторний день, який викликав безліч позитивних емоцій, шок та захват! З 12:00 до 23:00 містяни могли  відвідати 9 міських музеїв та галерей, серед яких були 4 провідні локаії.

Одна з найстаріших вулиць міста – Георгіївська у цей день ніби отримала “друге життя”. Музейна вуличка стала “пешохідною провідницею” від одного музея до іншого. Мешканці міста Марії знову звернули увагу на її красу та потенціал як історичної.

Понад 10 тисяч маріупольців потрапили у музеї та побачили  унікальні експонати, які привезли до нас із Києва, Харкова та Дніпра. Але, найголовніше, що люди пригадали, скільки цікавинок зберігаються у наших місцевих музеях, в їхніх внутрішніх двориках, дізналися про існування відомчих музеїв та про майбутній музей місцевої ідентичності “Порт культур”.

Унікальність Маріуполя – його багатонаціональність. Це те, чим завжди славився Маріуполь – толерантністю та багатокультурністю, адже тут завжди гармонійно співіснувало багато представників різних культур і вони, перемішуючись, взамозбагачували один одного. Наша мета – підкреслити цей діалог культур та взамозбагачення“, – розповів керівник відділу розвитку Національного музею Тараса Шевченко Михайло Зубар.

Твори Марії Примаченко у Центрі сучасного мистецтва ім. Куїнджі

Найпопулярнішим музеєм 15 травня став Міський центр сучасного мистецтва ім. Куїнджі. За 11 годин його відвідали 3222 прихильника мистецтва. Тут була представлена творчість відомої української художниці ХХ століття  Марії Примаченко. В її наївних на вигляд витворах – так багато сенсу, кожна деталь на картині – не звичайна, навіть підписи до картин, власноруч зроблені авторкою. Анімовані символи оживали також на гігантській проекції на стіні виставкового центру. Пояснення символізму творчості Примаченко можна і зараз прочитати на стендах залу.

Художній музей ім.Куїнджі

У Художньому музеї  до трьох оригінальних робіт нашого легендарного земляка приєдналися ще три оригінали Куїнджі з Харківського та Дніпропетровського художніх музеїв. В цій самій залі встановили купіль, в якій хрестили Архипа Куїнджі. “Символічно, що картини виставлені там, де зберігається купіль – підкреслюється нерозривний зв’язок з витоками, корінням. Це дуже важливо для діалогу”, – підкреслив Михайло Зубар.

Черги збирались біля “живої” картини “Чумацький тракт” – подивитись, як на полотні за допомогою цифрової проєкції змінюється стан погоди, насувається гроза із блискавкою та йде дощ…

Все життя мешкали у Маріуполі і ходили раніше до Краєзнавчого музею та Музею побуту, але саме в цей музей потрапили вперше. У захваті від картин Куїнджі, організації виставки та фестивалю взагалі. Наше місто так стрімко перетворилося на таке гарне та охайне – це так чудово. Обов’язково треба продовжувати таку музейну традицію!” – такий відгук ми почули від подружжя Олени та Володимира.

Скіфське золото

Для Приазов’я скіфська культура є не менш значущою. В нашому місті було знайдено багато курганів, які підтверджували, що деякий час скіфи мешкали і на цих територіях. Саме тому в краєзнавчого музеї було експоновано унікальну скіфську пектораль з Київського Інституту археології НАН, а також інші цікавинки з колекції скіфських ювелирних прикрас. Цікаво, що в цю експозицію інтегрували артефакт із фондів Маріупольського музею.

Кобзар румейською

В окремій залі можна було насолодитися візуальним та аудіо-супроводом рукописного “Кобзаря” румейською мовою. На екрані поруч перегорталися сторінки видання із синхронним читанням керівника Сартанського музея історії та етнографії греків Приазов’я Тетяни Богадіци.

Найочікуванішим артефактом цього музейного фестивалю стала рукописна книга перекладів на румейську мову “Кобзар” Шевченка. Це унікальний експонат, створений румейських поетами Антоном Шапурмой і Леонтієм Кирьяковим, художником Лелем Кузмінковим, які були великими друзями моїх батьків, і яких я знала особисто. Було дуже хвилююче бачити, як перегораються сторінки цієї унікальної книги і чути знайомі з дитинства вірші Шевченка такою рідною румейською мовою в прекрасному виконанні Тетяни Кузьмівни Богадіци“, – поділилася емоціями Афіна Хаджинова.

До речі, музей із Сартани також приїхав до Маріуполя, щоб провести на фестивалі “Ніч музеїв” майстер-клас з грецької пісні.

Автентична вишивка та картини народної творчості

У Музеї народного побуту символіка українського мистецтва перетиналась із грецькою народною вишивкою та картинами народної творчості. Ці експонтати привезли з Національного музею Шевченка.

Внутрішні дворики, майстер-класи та лекції

Всі музеї відкрили свої автентичні внутрішні дворики, де проводились художні, археологічні майстер-класи, мистецькі лекції. Цікаво, що записи на ці активності велись онлайн та всі місця бронювалися дуже швидко.

Автобусні екскурсійні маршрути

Відкриттям для багатьох стали музеї Головного управління Нацполіції, Морського порту, Морський музей ім. Павлія та Музей історії ММК ім. Ілліча. Щоб маріупольці мали можливість їх відвідати, розробили спеціальні екскурсійні маршрути та впродовж дня зробили 5 рейсів між музеями.

Маріупольчанка Ганна Андріївна – одна з тих, хто відвідав усі дев’ять локації та поділилася фото:

Музей поліції

#ТутВарто відвідати музей

Сподіваємось, ми започаткували нову музейну традицію і тренд в культурному житті Маріуполя. Однією з головних цілей “Ночі музеїв” було популярізувати наше місто, як осередок культури і музеїв, що вміє зберігати свою історію, відкриватися для світу і для культурних ініціатив“, – розповіла організатор події директорка ККП “m.EHUB” Марія Сльота.

Варто було побачити як футуристично виглядали будівлі музеїв та синагоги вночі із ілюмінацією, які емоції читалися в очах учасників фестивалю та скільки позитивної енергії та натхнення рухатися далі підхопили організатори.

Я у захваті від рівня організації! Навіть у чергах було приємно стояти – круто, що у такої кількості жителів міста є інтерес до культури та мистецтва. Найбільше вразила колекція картин Примаченко, ілюмінація на стінах сінагоги та музейні дворики. “Ніч музеїв” змусила по-новому відчути своє місто, а ще на рівні цілої країни показала, яким потужним туристичним магнітом може бути Маріуполь“, – поділилася емоціями маріупольчанка Марина.

І найголовніше! Можливість побачити ці всі унікальні експонати національного рівня на власні очі зберігаться для маріупольців до 28 травня. Можна придбати єдиний квиток та відвідати чотири музеї міста Марії, щоб насолодитися красою оригіналів Архипа Куїнджі, надзвичайно складною роботою скіфських ювелирів, унікальністю картин Марії Примаченко та предметами побуту українців, від яких лине особлива енергетика!

 

 

 

 

 

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять