2
Підсумки тижня від «Міста Марії»: головне про Маріуполь і його людей

Підсумки тижня від «Міста Марії»: головне про Маріуполь і його людей

«Місто Марії» – це команда, яка об’єднує маріупольців та всіх, хто прагне зберегти пам’ять про рідне місто, його культуру й історію. Ми працюємо над тим, щоб голос Маріуполя лунав голосно, розповідаючи про долі його мешканців, актуальні події та ініціативи, які допомагають підтримувати зв’язок із містом, навіть коли воно тимчасово окуповане.

Наш щотижневий дайджест — це можливість не лише бути в курсі головних новин, а й відчути, що Маріуполь живе у своїх людях, у спогадах та в кожному проєкті, який присвячено місту Марії.

На цьому тижні ми розповідали про:

1. Життя, розділене війною: новий артефакт у виставковому просторі у Львові

У львівському просторі «Mariupol Reborn» з’явився символічна інсталяція, в центрі якої графічна картина – на ній зображено вісім портретів захисників, які боролися за наше місто. Авторка роботи — Вікторія Радай, волонтерка, колишня активістка азовського руху.

«Ідея намалювати хлопців виникла на початку 2024 року, а завершити роботу вдалося у грудні. Це мій особистий біль, адже я була знайома із Саном та Духом. Про їхню загибель дізналася 15 березня 2022 року — тоді пережила свій перший нервовий зрив під час повномасштабного вторгнення. Дуже хочу, щоб їх пам’ятали» – каже мисткиня.

Герої, що зображені на картині, загинули під час виконання бойових завдань у Маріуполі. З Їхніми життєписами можна ознайомитись у просторі «Mariupol Reborn» (Львів, вул. Ференца Ліста, 6).

2. У Києві триває виставка «Міста без тривог»: серед експозиції – картина з Маріуполем

У столичній галереї «АВС-арт» проходить виставка «Міста без тривог», де представлені роботи українських художників, що зображують мирні міста України. Київ, Львів, Харків, Одеса, Маріуполь – на полотнах митців вони постають сповненими життя, у звичному ритмі, без тривог і руйнувань. В експозиції представлені роботи Вітольда Манастирського, Юрія Герца, Любомира Медвідя, Ольги Кравченко, Вартана Маркар’яна та інших.

Серед представлених робіт – картина, присвячена Маріуполю. Художник відтворив знайому багатьом містянам локацію – площу перед драмтеатром. Осінній день, мокрий асфальт, перехожі з парасольками, автомобілі на дорозі – усе передає атмосферу мирного міста. Це Маріуполь, яким його пам’ятають і люблять.

Виставка триватиме до 5 квітня 2025 у галереї «АВС-арт», вул. Глибочицька, 32-В (3-й поверх).

3. У Філадельфії презентували документальний фільм «Люди зі сталі»

У Філадельфії, штат Пенсильванія, відбувся показ документального фільму «Люди зі сталі» (People of Steel), що розповідає про незламний опір захисників Маріуполя. Захід організував 10-й відділ Союзу Українок Америки (UNWLA Branch 10). Присутні мали можливість переглянути фільм, поспілкуватися з продюсером Сергієм Фоменком і долучитися до благодійної ініціативи.

Фільм показує героїзм українських військових, які понад 80 днів тримали оборону Маріуполя. Головний меседж фільму – багато з тих, хто вижив, досі перебувають у російському полоні. Вони позбавлені прав, не можуть листуватися з родинами та перебувають у жахливих умовах. Важливо повернути кожного з них додому.

Фільм також був показаний у кількох містах США та Європи, піднімаючи важливість міжнародної підтримки України та ситуації з військовими полоненими. Подібні заходи за кордоном важливі для нагадування світу про героїзм захисників Маріуполя і необхідність допомоги Україні.

4. У Дніпрі завершилася виставка «Написано війною: свідчення, збережені у книгах»

Простір «Mariupol Reborn» став не лише місцем для знайомства з експозицією, а й майданчиком для зйомки сюжету про маріупольця Андрія Кожушину, який прожив рік в окупованому Маріуполі та документував події у місті.

Одна з найболючіших світлин виставки – фото книг, які окупанти викинули на вулицю з бібліотеки технічного університету. «Ці книжки пролежали так кілька місяців. Окупанти викидали не тільки українські, а й російські видання. Єдине, що вони виокремили, – книги українською 2020-2021 років. Типу як найбільш небезпечні», – розповідає Андрій.

Вже незабаром виставка, що розповідає про війну через художню та документальну літературу, буде представлена у Львові, тож слідкуйте за анонсами!

5. російське «тревел-шоу» на руїнах: як пропаганда підміняє реальність

росія продовжує будувати пропагандистську картину світу, знімаючи постановочні сюжети в окупованих містах. Тепер вони запустили «аналог» українського тревел-шоу «Орел і решка», у якому намагаються показати «відновлення» Маріуполя та інших зруйнованих територій.

Ведучі розповідають про «друге дихання» міста, проте замовчують, що відновлювати довелося після його тотального знищення російськими військами. Вони використовують кадри вцілілих пам’яток архітектури, подаючи їх як частину нібито «нового життя», хоча, наприклад, водонапірна вежа Маріуполя існує понад 100 років, і до її створення чи реконструкції росіяни не мають жодного стосунку.

Такі сюжети є частиною системної пропаганди. Реальність сьогодення зовсім інша.

Поки росіяни влаштовують «туризм на кістках», журналісти та волонтери фіксують справжній стан українських міст і життя їхніх мешканців.

Дякуємо, що ви з нами!

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять