В етнографічних роботах маріупольської краєзнавиці Ніни Тиркалової згадується, що перед Різдвом українські родини виносили з хати все, що нагадувало про працю (прялки, версти, гончарний круг), сам дім вичіщали, наводили ідеальну чистоту, прибирали та прали всі килими, рушники, одяг.
На столі завжди була домашня ковбаса, кутя, узвар з фруктів та ягід з власного садочка, риба, борщ, тушкована капуста, картопля, вареникі – тут вибір залежав від господині. Ніколи не забували про своїх хрещених мати та батька, завжди несли їм найкращі смаколики зі святкового столу. Приазовські господині застиляли стіл новими скатертинами, ставили гарний “особливий” посуд та спеціально виготовлені святкові свічки. На столі завжди було 12 страв, які символізували 12 апостолів. Сідали за святковий стіл з появою першої зірки на небі, що символізувала народження Ісуса.
світлина – old.mariupol
Ялинка – головна прикраса новорічного і різдвяного будинка. Придбати “зелену красуню” можна було на перетині вулиць Торгової та Італійської, вартість була від 20 копійок. Зазвичай прикрашали ялинку свіжими та засушеними яблуками та мандаринами, горішками, хлопковими шаріками, паперовими іграшками, прянічними фігурками, цукерками, на вершині головний символ – Віфлеємська зірка. А хто міг собі дозволити, той купував набори з прикрасами для ялинок німецького та російського виробництва.
світлина – old.mariupol
Вранці 7 січня радісними вигуками: “Христос народився! Славімо його”, люди вітають один одного. У цей день маріупольці йшли до церкви, храму чи собору, яких у дореволюційному Маріуполі була досить велика кількість. Найголовнішими були Харлампіївський собор та храм Марії Магдалини. Святковий передзвін дзвонів лунав по всьому місту, даруючи нашим предкам відчуття щастя та світлого майбутнього.
світлина – old.mariupol
Обов’язковою традицією були вертепи та колядування. Ці традиції ми, Маріупольці, зберігаємо і сьогодні. Чудові сучасні вертепи можна побачити в Театральному сквері та парку “Веселка”. Щороку встановлюється новий, але неодмінно зберігаючи всі композиційні традиції вертепів.
“Живі” театральні вертепи та колядування рівно не втрачають своєї популярності. Адже збереження наших національних традицій, підвищення настрою, можливість почути себе справжнім артистом для молоді та діточок – це завжди тепла, дружня та родинна атмосфера!
?НЕЗАБУТНЬОГО РІЗДВА? Бажаємо вам щасливого року та веселих різдвяних свят! Щиро ваші,Ballet Sudarushki та МПК…
Posted by Український Дім on Wednesday, January 6, 2021
А ми зi старшою групою вокально-хорового коллективу “Райдуга” кальмiусського будинку дитячої та юнацької творчостi на…
Posted by Irina Paul on Monday, January 4, 2021
Від усієї команди нашого сайту ми вітаємо з прийдешнім Різдвом! Бажаємо щастя, усіх благ, здоров’я, виконання бажань, казкового настрою, уваги близьких та рідних людей! Нехай в зимове свято душа наповнюється світлом, теплом, любов’ю і радістю!