28 липня 1778 року стартував важкий та надзвичайно важливий шлях греків з Кримського ханства до Приазов’я. Під керівництвом митрополита Готфейського-Кафайського Ігнатія православні почали вихід з Криму, адже кілька років поспіль вони терпіли натиск від переважної кількості кримських татар.
Митрополит Ігнатій, фото oldmariupol
Імператриця Катерина II ще у 1774 році прийняла рішення переселити православних з Криму на вільні землі, робилося це також з метою посилення південних меж свого царства. Хоча місто Павловськ (нині Маріуполі) офіційно засновано у 1778 році, територія ця не була густо населеною, незважаючи на свій приємний клімат та вигідне територіальне розташування.
5 серпня 1780 року православні вірмени, греки, грузини, волохи дійшли до своєї мети. Переважно серед переселенців були представники грецької нації. Вони прибули до місцевості, яку назвали місто Маріуполь ( з грецької “поліс” — місто+ Марія). Окрім того, ж було засновано близько 24 селищ навколо міста Марії.
Переселенці отримали не тільки нові землі, але й привілеї від самої імператриці: повне звільнення від військової служби, від сплати податків на 10 років. Так розпочався поступовий розквіт та поширення нашого міста.
Нові мешканці побудували більшість дореволюційних православних храмів Маріуполя. Це і Катерининський (Грецький) храм, і Харлампіївський собор, Церква Різдва Пресвятої Богородиці. І хоча, на жаль, ці величні будови не збереглися, на згадку про них названі вулиці Харлампіївська, Миколаївська, Георгіївська (престоли Харлампіївського собору були присвячені саме цим Святим). Ще три вулиці Маріуполя (Митрополитська, Готфейська та Кафайська) присвячені постаті Митрополита Ігнатія.
Суттєво впливали переселенці й на архітектуру, традиції, культуру. Багатонаціональність Маріуполя, яка підсилилася українцями та росіянами — під час індустріалізації міста у 1850-х роках, проявила діалог культур. Цим явищем ми пишаємося і до сих пір. Адже Маріуполь і в наші дні дуже багатонаціональне та колоритне місто.
Перехід православних з Криму, як історичне явище, подарувало місту Маріуполю не тільки новий етап та розквіт, але й багато талановитих містян різних епох: художник Архип Куїнджі, педагог, вчений, громадський діяч Феоктіст Хартахай, поет та “батько” Приазовської літератури Георгій Костоправ та багато інших видатних людей.
Знаменитий місцевий майстер-різьбяр Георгій Коротков присвятив історичному переходу греків з Криму свій витвір. Горельеф з кедру під назвою “Великий шлях греків до Приазов’я”, зроблений у 1992–1997 роках — є однією з найвідоміших витворів майстра. Картина передає динамічність та особливість цієї події.
Великий путь греків до Приазов’я
У центрі композиції, на возі, зображені митрополит Ігнатій та генерал Олександр Суворов, які очолювали процесію. На першому плані молодий хлопець урочисто несе святиню — ікону Святого Георгія-Побідоносця. Побачити на власні очі роботи Георгія Короткова, зокрема і вище згадану, можна у Галереї дерев’яної скульптури Георгія Короткова у Маріуполі.
Галерея дерев’яної скульптури Георгія Короткова