5f212892753bf
#ТутВарто дружити містами | Білгород-Дністровський

Продовжуємо наші мандрівки містами України. Сьогодні запрошуємо вас до затишного Білгород-Дністровського та, звісно, до міста на березі Азовського моря, Маріуполя.

Image for post

Головний символ міста — фортеця

По традиції розпочнемо із заснування. Білгород-Дністровський, за даними ЮНЕСКО, одне з найстаріших міст у світі, розпочинає свою історію з 498 року до н.е., як локація поселення скіфів-орачів. Тобто в цьому році Білгород-Дністровський святкує свою 2521-шу річницю. До 1944 року місто мало давньогрецьку назву Тіра та поетичну — Аккерман, на честь аккерманської фортеці, що була активним учасником історичних подій Східної Європи.

Маріуполь офіційно засновано у 1778 році, коли кримські греки прибули до наших земель та почали активно будувати нове місто. Але історично підтверджено, що на цих землях до 1734 року існувало поселення Адомаха — форпост запорізьких козаків Домаха.

Стародавні поховання

Image for post

Скіфська могила, фото igotoworld

Кам’яна гробниця розташована на південній околиці Білгород-Дністровського. Скіфська могила — це підкурганний склеп з античних часів. Склеп було знайдено у 1895 році, коли на дачі Іцке Зисьмана (Зусамана) на глибині понад трьох метрів відкрилася напівзрушені катакомби. Споруда склепу складена з величезних вапнякових плит та ще й потинькована всередині. Довжина усипальниці — 4 метри, в кам’яній підлозі знаходилися ще дві поховальні камери. За однією з версій в склепі було поховано великого воїна, можливо, вождя. «Скіфську могилу» історики датували I ст. н.е. У 1899 році до міста приїхав відомий одеський архітектор Олександр Бертьє, який констатував, що склеп було розтрощено та обкрадено ще задовго до того моменту, як його знайшли на дачі Зисьмана.

Image for post

Приазовські кургани

Землею, яку зараз ми називаємо Приазов’я ходили кімерійці, скіфи, сармати, готи, гуни… На території сучасного Приазовського краю знайшли понад 8 тисяч курганів. Перші археологічні дослідження розпочалися аж на початку 20 ст. Декілька курганів було знайдено на місці будівництва маріупольських металургійних заводів. Одним з найвідоміших знахідок є захоронення з дерев’яними возами біля Маріуполя, які датовані 32 сторіччям до н.е.

Музеї

Головний музей міста Білгород-Дністровський розташований у маєтку купця Феміліді. Точна дата будівництва споруди та ім’я архітектора, на жаль, не збереглося. Але місцевими істориками встановлено, що наприкінці XIX ст. для багатого грецького купця Михайла Феміліді був побудований маєток, який прикрашав собою провінційний Аккерман. Цей чоловік опікав чоловічі та жіночі гімназії, посідав посаду грецького віцеконсула та міського голови (1895–1897). Після 1914 року в маєтку розташовувалося комерційне училище. А з 1940 року у будинку зберігалася експозиція міського музею. З 1946 року для відвідувачів було офіційно відкрито двері Краєзнавчого музею міста Білгород-Дністровський. Сьогодні до колекції музею входять понад 80 тисяч експонатів з різних епох: зразки друкарського мистецтва, зброя, ювілейні медалі, монети тощо.

Image for post

Маєток Феміліді

Маріупольський краєзнавчий музей розташований в історичній будівлі міста. Відкриття цієї споруди, в якості будинку інвалідів, відбулося 15 листопада 1916 року. Стилістика будинку — модерн. Після 1917 року тут було створено “Українське товариство”, також у будинку працював відділ народної освіти повітового земства, на базі якого утворено у 1920 році Краєзнавчий музей міста Маріуполя.

Image for post

Фото з сайту Краєзнавчого музея

Про церкви

Image for post

Фото lookmytrips

Одним з найстарших храмів Білгород-Дністровського є Церква Св. Іоанна Предтечі або Грецька церква, яка знаходиться на високому березі Дністровського лиману. Будова Грецької церкви є винятковим типом у культурній спадщині України. Сучасні дослідники вважають, що храм було зведено у XV столітті. Православна церква стилістично являє собою однонефовий храм з пиляного каменю-черепашника. Дзвіницю храму зведено пізніше приблизно у 1848 році. В інтер’єрі збереглися фрагменти фрескового живопису. Церква Св. Іоанна Предтечі й зараз функціонує як храм, разом з тим це унікальний пам’ятник архітектури України та туристичний магніт Білгород-Дністровського.

Image for post

Харлампіївський собор

Найвеличнішим храмом Маріуполя був Харлампіївський собор, який побудували у місті у 1845 році. Його прикрашала вежа, висотою в 33 метри. Головний престол храму присвятили святому Харлампію, адже саме цьому великомученику молилися греки о своїм здоров’ї, коли йшли з Криму до Маріуполя. Правий престол храму на честь Святого Георгія, а лівий — Святого Миколая. Храм вміщав до 5000 парафіян. На жаль, у 1930-ті роки храм було знищено радянською владою, як і інші церкви нашого міста.

Пушкін

Обидва наших міста відвідав відомий російський поет Олександр Сергійович Пушкін. З 1820-го року Пушкін мандрував під час своєї служби в Кишинові. 12 грудня 1821 року разом з товаришем, Іваном Ліпранді, Олександр Сергійович завітав до будинку на вуличках старого Аккермана (сучасна територія героя нашого матеріалу). Цей одноповерховий дім належав командиру 32-го Єгерського полку Андрію Нєпеніну. 14 грудня поет продовжив свою мандрівку, а ось невеличку подорож до міста Білгород-Дністровський навіки залишив у своїй творчості: «…тога боялись мы султана, и правил Буджаком паша с высоких башен Аккермана…».

Наприкінці 1820 року Пушкін завітав і до Приазов’я під час своєї мандрівки на Кавказ. Зупинявся він на десяти кінних та поштових станціях. Тут він вперше побачив південну межу Російської держави, степи та Азовське море. На згадку про цю мандрівку великого поета, у Маріуполі встановлено пам’ятник О.Пушкіну біля Маріупольської камерної філармонії.

Величні маєтки

Image for post

Маєток Ярошевича

У центрі історичної частини Білгород-Дністровського розташований величний маєток поміщика Алоїзія Ярошевича разом з мальовничим парком. Цей комплекс є сучасним пам’ятником архітектури й понині вражає людей своєю красою та незвичністю. Автором проєкту маєтку був київський епархіальний архітектор Євген Єрмаков. Дім побудовано наприкінці XIX століття, у стилі неоромантизму, але з мавританськими нотами. Споруду прикрашають складні орнаменти, декор віконних прорізів, загострені куполи дахів, настінне різьблення, підковоподібні арки й відкрита тераса.

Image for post

Будинок Трегубова, фото І.Станіславський

Абрам Трегубов один з самих заможних підприємців Маріуполя, в офіційних документах його зазначено, як харківського купця, що володів в Маріуполі паровим млином. Після революції 1917-го його дім конфісковано. Пізніше тут засідала повітова ЧК, а після Другої світової війни власником будівлі стало Міністерство охорони здоров’я. Довгі роки тут була міська поліклініка та станція переливання крові. У 2012 році будівлю капітально реконструювали, зараз це улюблений фотооб’єкт наречених, місцевих та гостей міста.

Дякуємо Краєзнавчому музею м. Білгород-Дністровський за допомогу в підготовці матеріалу.

Білгород-Дністровський Краєзнавчий музей у Facebook

Маріуполь-туристичне місто у Facebook.

 

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять