Темою сьогоднішнього нашого матеріалу є Дніпро, “космічна столиця” України та місто з найдовшою у Європі набережною, та, звісно, наш прекрасний Маріуполь. Обидва міста України є промисловими центрами, тут розвинута чорна металургія, машинобудівництво, ливарні цехи. Але спільним є не тільки це…
Офіційна дата заснування міста Дніпро — 1776 рік, з 1778 року населеним пунктом отримано статус міста. Заснування його пов’язують з подорожжю Катерини II, вона навіть поклала першу цеглу у будівництво Преображенського собору. В ті роки місто отримало назву “Катеринослав”. Маріуполь офіційно засновано у 1778 році, і масове заселення міста православними греками, також пов’язане с історичною постаттю Катерини II. Саме вона підписала наказ про переселення греків з Криму до міста Марії, тобто Маріуполя.
Водні пейзажі
Фото low-cost
Дніпро розміщуються на річці з однойменною назвою. Ріка Дніпро найдовша в Україні та посідає четверте місце у Європі. У часи Київської Русі ця ріка мала назву Славутич, а древні греки називали її Борисфеном. Своєю красою Дніпро надихав Тараса Шевченка, Архипа Куїнджі, Миколу Гоголя та багатьох інших представників мистецтва.
Наше місто прикрашене другим за величиною українським морем — Азовським. Маріуполь — найбільше місто на березі Азовського моря, в гирлі річок Кальміус та Кальчик. А завітавши до приміських селищ, можна побачити наші водосховища.
Водосховище у Павлополі
Загадкові будинки
У Дніпрі є загадковий дім Вюрглера або “будинок з жабами”, як його називають місцеві. Маєток, зведений у 1912 році, у стилі еклектики та модерну. Належав бельгійському промисловцю Емілю Вюрглеру, якого вважали чорнокнижником. Огорожу будинку “охороняють” п’ятеро жаб, а царівна-лягушка прикрашає фонтан на маєтковій території. У 80-ті роки жаб хотіли прибрати з огорожі, але місцеві прийняли рішення залишити фігурки на місці, до речі вони чудово збереглися і до нашого часу, а ось будинок повністю “змінив” свій вигляд.
Фото сайту dp.vgorode.ua
У Маріуполі, мабуть, всі місцеві знають про перший будинок головного місцевого архітектора Нільсена або “дім з левами”. Архітектор побудував цей дім для себе понад 100 років тому, але пізніше продав цю споруду козачому офіцеру. Будинок прикрашає “маскарон” з левом. У 30-тих роках у цьому домі мешкав директор металургійного заводу “Азовсталь” Яків Гугель. Пізніше його було репресовано. А дім було поділено на квартири для декількох родин.
Кам’яні баби
У колекцію Дніпровського історичного музею входять древні кам’яні статуї або, по-народному, “кам’яні баби”. Це одна з самих великих колекцій в Україні — 80 статуй, до яких належать не тільки 67 половецьких, але й антропоморфні стели епохи енеоліту (III тисячоріччя до н.е.), Наталівські та Керносівські статуї, скіфські статуї VI–IV віків до н.е.
У нашому місті зберігаються представники половецьких кам’яних баб — пам’ятками сакрального половецького мистецтва IX-XIII віків. Розміщені вони біля Краєзнавчого музею Маріуполя. До того ж в 45 км від Маріуполя знаходиться заповідник “Кам’яні могили”, який вважають одним з найстарших пам’ятників культури історії людства, йому більше ніж12 млн років.
Цікаві фонтани
Одним з найголовніших прикрас дніпровської набережної є світломузичний фонтан “Білий лебідь”, який встановлений прямо посеред Дніпра. Офіційне відкриття фонтану відбулося у 2005 році. Його унікальність полягає у конструкції, яка плаває та змінює напрямок струменів у формі абстрактних фігур. Також він “обертається” та “махає крилами”. Загальна висота фонтану — 50 метрів.
У Маріуполі є декілька унікальних фонтанів: пішохідний фонтан у Театральному сквері, світлодинамічний пішохідний фонтан біля Лівоберіжного “Мультіцентра”. Надзвичайно очікуємо на відкриття пішохідного аркового фонтану на території відновленої площі Свободи. Довжина фонтану — 36 метрів, це один з найдовших пішохідних аркових фонтанів світу.
Пішохідний фонтан у Театральному сквері
Дякуємо туристично-інформаційному центру м. Дніпро за допомогу в підготовці матеріалу.
Туристично-інформаційний центр м. Дніпро в Facebook
Маріуполь-туристичне місто у Facebook.