5f22b6c98f462
#ТутВарто дружити містами | Самбір

Наші віртуальні мандрівки Україною стали традиційними. Сьогодні ми підготували матеріал про затишний Самбір. Незважаючи на кілометри, міста нашої країни мають спільні риси, треба тільки придивитися 🙂 Тож поговоримо про Самбір та Маріуполь.

Фото – UNIAN.UA

Самбір — стародавнє місто, засноване у 1241 році, але як вважають деякі вчені, перші поселення були у значно давніші часи. У 1390 році місто Самбір отримало новий статус за Магдебурзьким правом, після чого почалася розбудова та територіальне поширення міста. Маріуполь “запустив корені” ще у X столітті, на землях сучасного міста знаходилося поселення Адамаха — форпост запорізьких козаків Домаха. Але офіційно місто засновано у 1778 році, на поширення та будівництво міста вплинули греки, яки на чолі з митрополитом Ігнатієм пришли з Криму до Маріуполя.

Римо-католицький костел

На території міста Самбір з 1530 року розпочато будівництво Парафіяльного римо-католицького костелу Святого мученика Іоана Хрестителя, що входить до реєстру пам’яток архітектури загальнодержавного значення. За офіційними даними найдавніші частини споруди побудували приблизно за 35 років. Велична споруда поєднує в собі риси готичного, ренесансного та барокового архітектурних стилів. У 1637 році, після пожежі, було зведено тринавний об’єм костелу. У місті храм виконував не лише духовну функцію, але й оборонну, тому в мурах храму й досі можна побачити бійниці. Існує легенда, що в храмі є колодка, яка сприяє одруженню дівчат. Місцеві кажуть, що це повір’я працює 🙂 У наші часи костел належить римо-католицькій громаді Самбора.

Image for post

Римо-католицький храм «Мучеництва св. Іоана Хрестителя»

Римо-католицький костел у Маріуполі був зведений у 1860 році, після наказу імператора Миколая I від 15 листопада 1853 року. Знаходилася будівля костелу на перехресті вулиць Італійської та Торгової. Цікавий факт — у будівництві брав участь відомий художник, уродженець Маріуполя — Архип Куїнджі. Італійські мешканці міста у моря чудово уживалися з місцевими, але у них виникали труднощі з проведенням релігійних обрядів, адже всі храми міста була православними. Саме тому й було побудовано римо-католицький костел, який був невеличкий за розміром, але прикрашав собою місто. Навколо костелу був прекрасний сад. Католицький костел місцеві називали “італійським”. На жаль, ця споруда також “не встояла” у 1930-ті роки під натиском антирелігійної діяльності, костел було зруйновано.

Image for post

фото з oldmaripol

Чарнівна музика

Image for post

У Самборі знаходиться Концертний зал органної музики, який розміщується у колишньому костелі монастиря отців бернардинів XVIII ст. Як кажуть місцеві — це справжня перлина, як древнього, там і сучасного Самбора. У 1935 році у костелі бернардинів було встановлено орган, виготовлений чесько-австрійською фірмою “Gebruder Rieger”. В 1939 році радянська влада костел закрила. Під час війни його сильно зруйнували, а після війни використовували, як склад. Реставрацію костелу розпочали у 1980 році, але вже не як духовний центр, а як Залу органної музики. Вперше орган Концертної зали органної музики зазвучав 31 жовтня 1987 року. Почути чарівну музику у старовинній будівлі можна щосуботи, грають твори не тільки великих класиків, але й українського композитора Мирослава Скорика.Image for post

Маріупольська камерна філармонія

Камерну філармонію було відкрито у Маріуполі дещо недавно, у 2018 році. Це перший заклад подібного роду в Україні. Маріупольська камерна філармонія об’єднує під своїм дахом камерний оркестр “Ренесанс”, духовий оркестр та оркестр народних інструментів. Колишня будівля ДК “Маркохим” дуже влучно підійшла для цього закладу, адже чудова акустика дозволяє маріупольцям та гостям міста насолоджуватись чарівними звуками інструментів різного стилю, наприклад, німецького рояля Bechstein або вінтажного електрооргана, який подарували місту “Маріупольська організація німців Відергебурт”.

Image for post

Електроорган у Маріуполі

Стародавні торговельні центри

Image for post

Сучасна площа Ринок у Самборі

Композиційним центром міста Самбір є площа Ринок, назву якої пов’язують із німецьким словом “Ring” (з англійської- “кільце”). Площа Ринок мала прямокутну форму, але в центрі знаходиться міська ратуша, яка чудово збереглася і до наших часів, вона разом з навколишніми будинками і “створювала” композиційне кільце. Місто і у XVI-XVII сторіччях було знане, як один з найважливіших торговельних центрів Галичини. Два рази на тиждень тут проходили торги, на які приїжджали люди з усієї околиці. А п’ять разів на рік — двотижневі ярмарки, на які прибували купці з Кракова, Відня, Львова та інших великих міст. Сьогодні площа Ринок в Самборі — туристичний магніт, піднявшись на ратушу відкривається чудовий краєвид на місто, а прогулюючись площею, можна “пірнути” у стародавні часи, адже атмосфера міста така затишна та неметушлива.

Image for post

Базарна площа Маріуполя

Найстаршою площею міста Маріуполь вважається та, яку 200 років тому місцеві знали, як “Базарна площа”. Після того, як греки почали розбудовувати Маріуполь, тут пройшов перший ярмарок. З тих часів двічі на рік, у день Великомученика Георгія та на свято Покрова, саме тут проводилися масштабні ярмарки. Місцеві торгували худобою, шерстю, зерном, вином, рибою, м’ясом та іншими їстівними та не тільки виробами. Пізніше її почали звати “Соборною”, адже перед нею у 1845 році побудували величний Харлампіївський собор. Площа була адміністративним та торговельним центром міста. Після того, як у 1930-х роках почалася масштабна антирелігійна компанія, та всі храми міста було зруйновано, площу знову почали називати Базарною. З 1983 року її дали нову назву — Площа Звільнення. Зараз тут розташований невеличкий сквер.

Image for post

Сквер на місці Базарної площі

Музеї на честь наших земляків

У роки незалежної України в Самборі з’явився меморіальний музей Леся Курбаса, який відкрито у будинку, у якому народився цей український режисер та Народний артист УСРС. Цей дім був побудований у 1887 році, зараз він є пам’яткою архітектури місцевого значення. Серед фонду музея можна знайти світлини, графічні портрети Леся Курбаса, ознайомитися з різними періодами творчості кіно-майстра, побачити афіші 1933–1955 років. Музей лічить більше 6 тисяч експонатів.Image for post

Музей Леся Курбаса у Самборі

В Маріуполі також є музей, присвячений нашому відомому земляку — Архипу Куїнджі. Маріупольський художній музей ім. Куїнджі був відкритий 29 жовтня 2010 року. Колекція музею нараховує 650 живописних, 960 графічних витворів мистецтва, 150 скульптур та більше 300 витворів прикладного мистецтва. Майже весь перший поверх присвячений творчості Архипа Івановича. Тут можна побачити оригінальні роботи майстра: “Червоний захід”, два етюда “Осінь. Крим” та “Ельбрус”, а також копії у натуральну велич.

Image for post

Художній музей ім. Куїнджі

Дякуємо туристично-інформаційному центру м. Самбора та музею “Бойківщина” за допомогу в підготовці матеріалу та чудові світлини міста.

Туристично-інформаційний центр м. Самбір у Facebook

Музей “Бойківщина” м. Самбір у Facebook

Маріуполь-туристичне місто у Facebook.

 

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять