5f2016cedf2ed
#ТутВарто дружити містами | Тернопіль


Сьогодні ми знайомимо вас з найфайнішим Тернополем, та за одним разом запрошуємо до нашого прекрасного міста Марії — Маріуполя.

Світлина Ukraine-is.com

Місто Тернопіль було засновано у 1540 році магнатом та відомим діячем Речі Посполитої Яном Тарновським. Частина призвища+грецьке “поліс” (місто), так і виникла назва цього сонячного міста.

Маріуполь офіційно засновано у 1778 році, і свою назву він також отримав від слова “місто” грецькою мовою. Маріуполь — місто Марії.

Вулиці

Image for post

Валова

Найстаріша вулиця Тернополя бере початок своєї історії на рубежі XVIII-XIX ст. Свою назву вулиця отримала через процес руйнування оборонних валів, ця територія ставала містом. Так і виникла перша вулиця, яку назвали Валовою. Хоча вулиця територіально не знаходилася в центрі міста, вона швидко стала вагомою локацією тернопільського життя. Саме на цій вулиці з’явилися школа, гімназія, кав’ярні, крамнички. Вибір в крамницях був настільки різноманітний, що на Валовій можна було придбати як книгу, так і будматеріали. На вулиці також з’явилося відоме фотоательє, де робили не тільки фото, але й листівки. В перші роки Другої світової війни на Валову «переселили» Краєзнавчий музей, в його стінах зберігали більшу частину культурної та історичної спадщини Тернополя. До речі, під час цієї війни більшість будинків та унікальна бруківка майже не постраждали. Сьогодні вулиця Валова є осередком мистецтва. Саме тут тернопільські художники влаштовують персональні вуличні виставки, люди приходять до книгарень на літературні презентації. Місцеві вважають, що вулиця наче б то створена для відпочинку, можливо, саме так Валова «викупляє» безсонні ночі вартівників на валах міста.

Фото – Аліна Комарова

Головна вулиця, як старого, так і сучасного Маріуполя, мала назву — Катерининська. 28 вересня 1876 року всі вулиці Маріуполя отримали свої офіційні назви. До цього дня, у народі, вулицю називали “Велика”. Цією вулицею гуляли нашим містом засновник міста — митрополит Ігнатій, імператор Олександр I, поет Олександр Пушкін…З 1875 року на Катерининській вулиці з’явилося керосинове освітлення. У 1900-му вулиця вже повністю архітектурно сформувалася, тут переважно мешкала місцеві заможні люди. Однім з найбільших закладів торгівлі Маріуполя був торгівельний будинок братів Адабашевих, розміщений саме на Катерининській. Також на цій вулиці знаходилися музичний магазин, банк, готель Континенталь, ресторани, майстерні для одягу та взуття. Зараз це проспект Миру — центральна та головна вулиця нашого міста, яка нібито поділяє Маріуполь на історичний та сучасний.

Найстарші парки

Старий парк у місті Тернополі побудовано у 1861 році. Первинна назва парку — Міський або Новий парк. Він став справжньою гордістю тернополян. У 1881 році в ньому побудовано швейцарський павільйон, кеглярню й тир, з часом з’явилася оранжерея, де росли екзотичні рослини: банани, агави, пальми, кипариси. Вхід до парку для місцевих був платним. Загальна його територія сьогодні становить близько 7 га. Під час двох світових воєн парк було зруйновано. Після закінчення Другої світової парк було відбудовано, з тих часів його почали називати Старим. У радянські часи парк отримав назву — Парк Слави. Але разом з незалежністю нашої країни парк знову перейменовано в Старий парк. Зараз в ньому можна побачити близько 40 видів кущів, дерев. Це й липа, тополя, бук, граб, каштан, дуб, а також 16 видів екзотичних рослин. Парк включено у природно-заповідний фонд України. До речі, парк очікує реконструкція, у 2019 році містян ознайомили з проєктом та новим “виглядом” парка.

Image for post

Старий парк у Тернополі

Міський сад Маріуполя засновано у 1863 році, і пов’язано з іменем Георгія Псалті. Цей чоловік був освіченим агрономом та садівником, свою освіту здобув у Франції. Цей парк радує маріупольців і сьогодні. Різні види дерев, кущів та квітів, фонтан, літня сцена, велична арка…Міський парк добре зарекомендував себе не тільки для відпочинку, але й для фестивалів, спортивних змагань, концертів, міських свят. Тут навіть зараз можна прокататися на дитячих атракціонах, які так радували в дитинстві майже всіх членів нашої команди:)

Image for post

Маріупольський Міський сад, фото lookmytrips

Театральні площіImage for post

Фото wikiwand.com

Головним майданом Тернополя є Театральний майдан, разом з бульваром Тараса Шевченка вони композиційно створюють сучасне середмістя. У західній частині майдану розташований Обласний драматичний театр ім.Тараса Шевченка, який відкрито у 1957 році. У сквері біля майдану встановлено пам’ятник цьому великому українському поету, а також Соломії Крушельницькій. Якщо трішки поринути в історію Театрального майдану, то виявляється, що він був значно менше територіально, а називали його — площею Місцкевича, адже саме тут було встановлено пам’ятник цьому польському поетові. Після відкриття театру — назву було змінено. Традиційно на Театральному майдані проходять всі важливі для міста події — мистецькі та політичні заходи, мітинги, урочини випускників.

Image for post

Театральний сквер Маріуполя, фото В.Дедов

Театральний сквер у Маріуполі у різні епохи називали Олександрівською площею, Площею Свободи та Центральним сквером. У 1862 році на території сучасного скверу було закладено Марії-Магдалиненську церкву, який радянська влада знищила у 1930-ті роки. З рішенням міської думи про озелення міста, на цій території було висаджено акацію, граб, ясень та бузок. А на початку 20 століття побудовано фонтан зі скульптурою двох хлопчиків, які прикривали трубу, з якої “виривався” струмінь води. У сквері була розташована братська могила солдат, які загинули у боях з білогвардійцями. Після цього на території скверу, під час німецької окупації, було поховано німецькіх солдат. У 1960 році в Мариуполі побудовано театр, тож сквер “перетворився” на театральний. Театральний сквер став однією з найлюбленіших локацій з європейською філософією. Тут традиційно проходять все головні міські та національні свята.

Дякуємо за допомогу в підготовці матеріалу Культурно-туристичному центру м. Тернопіля.

Туристично-інформаційний центр Тернополя у Facebook та Instagram

Маріуполь — туристичне місто у Facebook та Instagram

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять