Знімок екрана 2024-03-19 204021
Перепис населення 1897 року. Катеринославська губернія та її повіти

Перепис населення 1897 року. Катеринославська губернія та її повіти

Перепис населення — це єдиний процес збору, узагальнення, аналізу та публікації демографічних, економічних та соціальних даних про населення, що належать проживає на відповідний проміжок у країні чи на виразно відмежованій території. Чим він може бути корисним для нас – сучасних громадян України?

Будь-який перпис є джерелом величезного масиву інформації, яку можна використати для вивчення більшості аспектів життя: від економіки регіонів та міст, до побутових умов життя різних груп населення. А також про те, скільки людей працювало у сфері проституції в Маріуполі кінця ХІХ століття…

На початку ХХ століття Центральним Статистичним Комітетом Російської імперії були оприлюднені результати «Першого загального перепису населення імперії 1897 року». Справа обробки результатів перепису відбувалась під контролем Особливої Наради, утвореної за Високим наказом, у січні 1902 року, під головуванням Товариша Міністра Внутрішніх Справ, сенатора П. М. Дурново.

Дурново Петро Миколайович

Розробка даних перепису проводилась Центральним Статистичним Комітетом, за допомогою лічильно-табличних електричних машин, винайдених Германом Голлерітом, шляхом обробки через ці машини особистих карток населення зареєстрованого під час перепису. Це складно уявити, але ці машини були тими приладами, з яких, у майбутньому, створили електронно-обчислювальні машини.

Герман Голлеріт та його електро-механічна обчислювальна машина

Під час перепису населення 1897 року було складено таблиці з інформацією і про Катеринославську губернію, до складу якої входив Маріуполь та його околиці. Для нас воно цікаве можливістю дізнатися не тільки офіційні дані про кількість населення у повітах та містами, а й про: відсоток грамотного населення, його щільність; склад населення обох статей за місцем народження, віросповіданням, віком та рідною мовою. Не менш важливим є і той факт, що у нас є можливість подивитись на регіон та його населення з позиції офіційної влади.

Далі подані матеріали перепису населення Катеринославської губернії 1897 року в українському перекладі. Потрібно зауважити, що офіційна влада Російської імперії не використовувала в офіційному обігу назви «українці» та «росіяни», тому у переписі українці позначені як «малороси», а росіяни – «великороси»

Край, частиною якого є Катеринославська губернія, почав заселятися у середині 18 століття, коли почали утворюватися невеликі селища з малоросійських козаків і втікачів на кордоні Малоросії та Польщі. У 1753 році, з приходом сербських вихідців, поселених між річками Луганню і Бахмутом, заселений край був поділений на дві частини: Нову Сербію – на захід від Дніпра, і Слов’яно-Сербію – на схід від нього. В 1764 Ново-Сербія була перетворена в Новоросійську губернію, а Слов’яно-Сербія в Катерининську провінцію, підпорядковану Новоросійській губернії. В 1783 обидві ці частини отримали найменування Катерининського намісництва, з якого в 1803 була виділена Катеринославська губернія.

Спочатку губернія складалася з 8 повітів: Катеринославського, Олександрівського, Бахмутського, Верхньодніпровського, Новомосковського, Павлоградського, Слов’яносербського, Ростовського-на-Дону та Таганрозького градоначальства. У 1874 році Олександрівський повіт був поділений на дві частини: Олександрівський і Маріупольський повіти. А в 1887 від Катеринославської губернії були відділені Ростовський-на-Дону повіт і Таганрозьке градоначальство.

Кордони Катеринославської губернії з півночі становлять Полтавська та Харківська губернії, зі сходу – Область Війська Донського, з півдня – Азовське море та Таврійська губернія, а із заходу – Херсонська губернія. За переписом 1897 року загальна кількість населення губернії визначилося в 2 113 674 осіб обох статей. У повітах населення розподілялося наступним чином:

Таким чином за абсолютною чисельністю населення на першому місці знаходиться Катеринославський та Бахмутський повіти, на останньому – Слов’яносербський.

Із загальної кількості населення у містах проживає 126 909 чоловіків та 114 096 жінок, тобто 11,4% всього населення, у тому числі в місті Катеринослав – 66 139 чоловіків та 62 027 жінок.

Що стосується щільності населення, то на перше місце слід поставити Катеринославський та Новомосковський повіти, на останнє – Олександрівський. На скільки населення міст впливає на щільність населення повіту видно з таблички, що додається:

За розподілом населення за статтю Катеринославська губернія представляє виняток із губерній європейської частини Російської імперії, оскільки у ній спостерігається чисельна перевага чоловіків над жінками. По повітах без міст співвідношення це ілюструється наступним чином:

У містах повіту співвідношення жінок і чоловіків є таким:

Загальне співвідношення чисельності обох статей у відсотках в повітах із містами таке:

Найбільша перевага чоловічої статі спостерігається у Бахмутському повіті, а найменша – у Новомосковському.

За віком населення губернії розподілилося так:

При розгляді наведених вище таблиць, в повітовому населенні, звертає на себе увагу велика кількість осіб від 0 до 9 років. Діти молодше одного року становлять сьому частину цієї групи, що свідчить про велику народжуваність у губернії. Одночасно, величезна різниця чисельності населення цієї групи в порівнянні з наступною доводить велику дитячу смертність у повітах.

У міському населенні помічається абсолютно правильний і рівномірний перехід від першої групи до другої, що пояснюється кращими гігієнічними умовами життя.

Порівнюючи співвідношення статей у перших двох вікових групах, ми помічаємо, що у повітах переважає чоловіче населення, а у містах – жіноче. У групі осіб віком від 20 до 29 років, у містах, сильно переважають чоловіки, що можна пояснити присутністю в містах збройних сил і припливом робочого населення, більшість якого є представниками вікової групи від 20 до 29.

Осіб з фізичними вадами в губернії виявилося 7 077, з них 3 912 чоловіків і 3 165 жінок.

В абсолютних цифрах ми маємо:

Розподіл населення Катеринославської губернії за сімейним станом у комбінації з віком в абсолютних цифрах та у відсотковому відношенні до кожної групи вікових груп показано в наступних таблицях:

Склад населення за народностями може бути визначений лише на підставі свідчень про рідну мову. Катеринославська губернія, за цим параметром, виділяється з інших губерній європейської частини  Російської імперії різноманітністю свого населення. Різних мов та говірок з перепису зареєстровано 45, інакше кажучи у губернії перебували представники 45 різних племен. Найбільше значення за чисельністю мають наступні народи:

До групи інших народностей, частка яких становить лише 0,24% населення губернії відносяться:

При розгляді цих даних можна побачити, що основну масу населення становлять малороси (68,90%), за ними, але вже в значно меншій кількості, йдуть великороси (17,27%), євреї (4, 69%), німці (3,83%) та греки (2,31%).

Відносячи, за своїм етнографічним складом, Катеринославську губернію до малоросійських, ми повинні звернути увагу на деяке своєрідне угруповання народностей у губернії. Наприклад, у тих повітах, де сконцентрувалося великоросійське населення – малоросійське знижується; так великоруси, головним чином, зосередилися в Катеринославському, Бахмутському, Маріупольському та Слов’яносербському повіті; малороси: в Олександрівському, Новомосковському та Павлоградському.

Крім того слід зазначити, що більшу частину великорусів складає прибуле, робоче населення, що підтверджується тим, що значна їх частина мешкає в містах Катеринославі та Маріуполі, а також великоруське населення характерне великим надлишком чоловічого населення. Схоже можна сказати про поляків, які розселилися головним чином у Катеринославському та Бахмутському повіті.

Привертає увагу і концентроване німецьке населення в Катеринославському, Олександрівському, Бахмутському та Маріупольському повіті, у яких переважно розкидані їхні колонії. Відокремленість національностей впадає у вічі в Бахмутському повіті, де проживають, майже у повному своєму складі молдавани Катеринославської губернії; так саме як і в маріупольському повіті – де зібрані села греків, татар та турків (турками та татарами назвали урумів Надазов’я); колонії цих чотирьох національностей існують у цій місцевості понад сто років.

Більше половини євреїв, як і слід було очікувати, розподілилося по містах, винятком є Бахмутський повіт, де три чверті їх розселилося у повіті.

У статевому складі найголовніших народностей, особливих перекосів ми помічаємо; найбільший відсоток жінок присутній у малоросів та німців, далі йдуть молдавани, євреї, греки та турки; всі ці народності давно вже тут осіли і нині є корінним землеробським населенням губернії.

За кількістю іноземних підданих Катеринославська губернія посідає одне з перших місць серед інших губерній європейської частини Російської імперії; всіх іноземних підданих налічується 13 617 осіб, з яких 7 374 чоловіків і 6 243 жінок, що складає 0,65% всього населення. Вони належать до 20 різних держав, які за кількістю підданих йдуть у такому порядку:

Як видно, переважну більшість становлять піддані Німецької імперії (74,92%). Більшість іноземців проживає у повітах.

Становий склад населення губернії у найбільших рисах описується так:

Таким чином населення губернії, головним чином складається з селян (87,40%), а з інших станів, тільки міщани мають деяке значення (9,87%). Цікаво, між іншим, те, що серед дворян, купців і духовенства кількість жінок перевищує чоловіків.

Цілком іншу картину представляє населення міст, а саме:

Переважним станом є міщани становлячи трохи більше половини населення (50,57), за ними вже йдуть селяни (39,53%), потім дворяни (4,85%), купці (2,03%) і нарешті інші стани (1,28%).

Порівнюючи населення міст по статтю, ми особливо велику різницю помічаємо у селян, де майже на 12 000 більше чоловіків, що зумовлено присутністю збройних сил і припливом робітників.

Розглядаючи таблицю розподілу населення за віросповіданнями можна помітити сильне переважання осіб православного віросповідання (90,05%).

На 2 113 674 душі обох статей населення Катеринославської губернії, за переписом, виявилося 454 284 грамотних, що становить 21,49%, або трохи більше однієї п’ятої частини населення, причому відсоток грамотності у чоловіків в три рази перевищує відсоток у жінок (31,52% і 10,77%).

Окремі повіти щодо ступеня грамотності становлять між собою певну відмінність. Найбільший відсоток грамотних виявився у Маріупольському повіті, найменший – в Новомосковському.

Відсоток грамотності населення віком понад 10 років у повітах без міст:

Отже в повітах без міст грамотність коливається між 26,21% та 12,85%, становлячи для всього позаміського населення лише 18,80% грамотних. Іншу картину представляють міста, в яких відсоток грамотних істотно перевищує повітовий, саме в: Катеринославі – 54,77%, в Олександрівську – 51,64%, у Маріуполі – 48,65%, у Луганську –47,93%, у Павлограді – 47,44%, у Бахмуті – 44,54% у Верхньодніпровську – 43 ,14%, у Новомосковську – 32,34%, та у Слов’яносербську – 23,88%, що становить для всіх міст середню у 42,45%.

Про те, як поширюється грамотність, можна судити виходячи з наступних даних, що показують відсоток розподілу грамотного населення всередині кожного віку.

На 330 684 грамотних чоловіків у губернії (віком понад 10 років) здобули освіту:

Як видно, особи, що здобули освіту вище початкового становлять мене 4% загальної кількості грамотних. Слід зазначити, що найбільший відсоток грамотності припадає на німецьке та єврейське населення, серед цієї останньої національності, найбільший відсоток осіб з освітою вищою за початкову.

По заняттях населення Катеринославської губернії розподіляється так:

Катеринославська губернія незважаючи на те, що на три чверті її населення живе і годується землеробством, з повним правом може вважатися однією з найбільш промислових губерній імперії. Цілком землеробський характер зберегли за собою лише два повіти: Верхньодніпровський та Новомосковський. В той час як Олександрівський, Слов’яносербський, Маріупольський і Павлоградський повіти мають характер перехідний. А цілком промисловий характер мають Катеринославський і Бахмутський повіти.

У губернії понад сто тисяч людей живуть здобиччю, виплавкою або обробкою металів; близько ста тисяч становлять прислугу поденників і взагалі займаються приватною службою. З інших занять, за кількістю осіб які живуть ними, найбільш видаються: виготовлення одягу; влаштування, ремонт та утримання житла; будівельні роботи; залізниці та торгівля.

Якщо загальна картина перепису Катеринославської губернії, більш-менш, зрозуміла, то інформація по Маріуполю та Маріупольському повіту на цьому не закінчується.

Для сучасників Маріуполь та Надазов’я відомі у зв’язці з сільським господарством та промисловістю. А чим займалося населення Надазов’я більш ніж 120 років тому?

Можливо зараз це незвично, але у минулому більшість робіт виконувалось чоловіками, а жінки займалися домашнім господарством та вихованням дітей. Ця тенденція була характерна як для сільської місцевості, так і для міста. Саме цим обумовлена такі розбіжності у кількості працюючих чоловіків та жінок.

Якщо подивитись на таблицю з даними 1897 року, то можна отримати розуміння того, чому регіон не вважався суто аграрним. Окрім основного заняття – землеробства, в регіоні активно займались видобутком копалин, обробкою та виплавленням металів, тваринництвом, виготовленням одягу, обробкою деревени, виробництвом тканини, будівництвом та тим, що зараз відомо як “сфера обслуговування”.

Докладні дані надані у таблиці нижче:

Групи занять Маріупольський повіт Місто Маріуполь
Особи, які мають самостійні заняття Члени їх родин Особи, які мають самостійні заняття Члени їх родин
Чол. Жінк. Чол. Жінк. Чол. Жінк. Чол. Жінк.
Адміністрація, суд та поліція 85 66 139 203 101 223
Громадська та станова служба 182 5 82 220 56 47 83
Приватна юридична діяльність 2 16 17 28
Збройні сили 52 3 24 136 3 10
Богослужіння православного сповідання 189 9 197 242 42 4 31 58
Богослужіння інш. христ. сповідань 7 1 11 8 2 1
Богослужіння нехрист. сповідань 8 8 19 6 6 12
Особи при цер. клад. і т.п., прис. і ст. 44 2 34 62 24 16 51
Учбова та виховна діяльність 197 92 115 197 99 45 75 124
Наука, література та мистецтво 1 22 3 10 18
Лікарська та санітарна діяльність 74 36 43 92 57 23 31 63
Служба при благодійн. установах 1 2
Діяльність і служб. приватна. Прислуга, поденщ. 679 1 401 360 649 2 189 1 588 811 1 687
Прибуток з капіталу і нерухомого майна 117 122 67 146 196 245 136 318
Кошти від казни, громадських закладів і приватних осіб 83 64 3 10 199 54 8 7
Позбавлені волі та відбувають покарання 1 79 10
Землеробство 35 194 2 878 67 577 95 344 1 186 35 972 1 244
Бджолярство та шовківництво 10 3 3 8 1
Тваринництво 263 13 171 279 3 2
Лісівництво та лісні промисли 6 2 9 6 12
Рибальство та мисливство 358 3 362 329 59 64 112
Видобуток руд та копальні 83 1 33 62 29 2 30 45
Виплавка металів 26 1 5
Обробка волокнистих речовин 86 57 49 68 5 15 4 6
Обробка тварин. продуктів 72 49 79 26 1 27 34
Обробка деревини 345 1 234 327 307 105 250
Обробка металів 612 408 687 1 174 4 177 349
Обробка мінеральн. речовин (кераміка) 132 2 97 184 52 2 68 99
Хімічне виробництво та пов’яз. з ним 2 1 7 20 1 15 28
Виробництво вина, пива та меду 37 4 9 10 20 1 5 9
Інші напої та бродильні речовини 2 1 3 18 3 11 20
Обробк. рослин. та тварин. харч. прод. 530 12 591 1 032 217 14 118 196
Табак та вироби з нього 1
Поліграфічне виробництво 21 11 19 39 2 18 34
Інструменти фізичні, оптичні, хірургічні; годинники та іграшки 5 2 18 1 19 32
Ювелірна справа, живопис, предмети культу та розкоші 8 8 12 29 1 19 37
Виготовлення одягу 654 148 439 821 683 245 521 1 033
Облаштування, ремонт, утримання житла та будівельні роботи 464 275 482 659 226 230
Виробництво екіпажів та будівництво суден 6 2 7 18 8 29
Не увійшли в попередні групи/ не визначились 30 1 15 32 130 1 40 107
Водне сполучення 11 4 8 192 82 186
Залізні дороги 194 47 124 215 261 7 211 412
Візний промисел 31 6 12 365 6 354 574
Інше суходольне сполучення та засоби пересування 1 123 84 171
Пошта, телеграф і телефон 18 2 3 8 40 5 25 55
Кредитні та громадські комерційні установи 1 4 25 17 43
Торгове посередництво 2 1 1 36 2 18 56
Торгівля без точного визначення 242 23 233 434 150 7 119 195
Торгівля свійськими тваринами 43 43 83 26 21 52
Торгівля зерновими 32 1 28 43 425 11 338 808
Торгівля іншими продуктами сільськ. господарства 119 14 104 202 509 92 339 845
Торгівля будівельними матеріалами та пальним 26 16 35 107 2 60 117
Торгівля предметами домашнього побуту 3 1 6 53 2 35 60
Торгівля металевими товарами, машинами та зброєю 8 4 7 40 11 29
Торгівля тканиною та предметами одягу 223 8 193 323 262 10 146 209
Торгівля шкірою, міхами та інш. 17 1 3 2 90 8 71 100
Торгівля предметами науки, мистецтва та культу 1 45 2 19 75
Торгівля розносна та розвізна 69 6 18 33 33 12 18 45
Трактири, готелі, мебльовані кімнати та клуби 15 2 9 24 119 18 61 127
Торгівля питна 108 21 78 162 63 14 38 87
Чистота та гігієна тіла 12 9 4 40 116 66 92
Особи невизначених занять 114 50 33 64 56 0 22 56
Проституція 1 32 5
Особи, які не вказали заняття 76 116 24 41 30 45 8 16
Загалом 41 999  5 159 7 201 103 581 11 166 2 714 5 929 11 307
Якщо з перших абзаців вас зацікавила ситуація з проституцією в Маріуполі кінця ХІХ століття, то згідно з “Переписом 1897 року” в місті у сфері проституції працювало 33 особи: 1 чоловік та 32 жінки.

Важливо розуміти, що незважаючи на статус “Першого (та останнього) перепису населення”, влада Російської імперії реалізувала свій задум досить вдало, окрім самого перпису була проведена велика та докладна робота по систематизації отриманих даних, наслідком чого стала поява кількох десятків одиніць томів, присвячених окремим губерніям та районам тогочасної Російської імперії.

Такі проекти є досить дорогими в усіх можливих варіантах трактування цього слова: від фінансової складової, до важливості у контексті історичного процесу та розуміння свого минулого. Завдяки таким матеріалам ми маємо можливість дізнатися більше про регіон, його населення та специфіку існування українських регіонув в останній період історії Російської імперії.

Рекомендуємо також:

Ми використовуємо cookie-файли для найкращого представлення нашого сайту. Продовжуючи використовувати цей сайт, ви погоджуєтеся з використанням cookie-файлів.
Принять